Izraelská armáda uznala, že selhala při ochraně kibucu Be'eri. Hamás v něm zabil 101 lidí

Izraelská armáda uznala, že selhala při obraně jednoho z kibuců na jihu Izraele před teroristickým útokem Hamásu z loňského sedmého října. Je to závěr první vyšetřovací zprávy o tom, jak armáda reagovala na útok stovek ozbrojenců, po kterém v Izraeli zemřelo přes 1200 lidí a na který Izrael odpověděl vojenskou operací proti Hamásu, při které zatím v Pásmu zemřelo údajně víc 38 tisíc lidí - číslo pochází od úřadů ovládaných Hamásem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky útoku v kibucu Be'eri

Následky útoku v kibucu Be'eri | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Zpráva se věnovala reakci armády během útoku na kibuc Be'eri, vzdálený asi čtyři kilometry od hranice Izraele s Pásmem Gazy. Při něm ozbrojenci Hamásu a dalších teroristických skupin zabili 101 obyvatel kibucu a 30 jich unesli a jedenáct z nich je pořád v Pásmu Gazy. Asi tisícovka obyvatel kibucu se proti celkem víc než třem stovkám útočníků bránila dlouhé hodiny.

Americká armáda odstraní molo u Pásma Gazy. Mělo výrazně zvýšit objem humanitární pomoci

Číst článek

„Ozbrojené síly měly bránit obyvatele kibucu Be'eri. Ale bohužel jsme tam nebyli. Dlouhé hodiny obyvatelé Be'eri bránili sebe a své rodiny vlastními těly, sami tváří v tvář teroristům,“ uznal mluvčí izraelské armády Daniel Hagari.

Armáda kontrolu nad oblastí převzala až po víc než sedmi hodinách a evakuaci obyvatel zahájila až bezmála dvanáct hodin po začátku útoku.

Prvotním selháním byla nedostatečná ostraha samotné hranice. I když armáda měla od tajných služeb i vlastních zpravodajců dost informací o tom, že Hamás plánuje velkou operaci a cvičí i překročení pohraniční bariéry. Přesto v oblasti kibucu stálo proti několika stovkám útočníků nejdřív jen třináct vojáků a i dlouhé hodiny po zahájení útoku ne víc, než 26 vojáků.

Převzetí odpovědnosti

Dalším selháním bylo, že armáda před útočníky vyklidila lokální operační centrum, což zpomalilo a na dlouho fakticky znemožnilo koordinaci postupu izraelských sil.

Ještě v dopoledních hodinách 7. října v kibucu Be'eri operovala speciální jednotka, ale po těžkých ztrátách se také stáhla.

Při izraelském úderu v Gaze zemřelo zřejmě nejméně 27 lidí. Nálet zasáhl stany s vysídlenými rodinami

Číst článek

Ztráta klíčových pozic pak zpomalila zásah další speciální jednotky a Hamás odvlekl dalších jedenáct rukojmích víc než hodinu po zahájení protiútoku.

Důstojníci odpovědní za hlavní selhání už ve službě skončili, například velitel divize Avi Rosenfeld, odpovědný za vyklizení operačního centra rezignoval, stejně jako šéf armádních zpravodajců.

Zástupci kibucu ocenili, že armáda uznala své chyby a požádala o odpuštění, i když dodali, že selhání cítili na vlastní kůži a zprávu k tomu nepotřebovali.

Požadují ještě hlubší vyšetřování, které by ukázalo i na všechny, kdo jsou za chyby odpovědní, nejen v armádě jako takové. Politiky obviňují z toho, že je opustili a nedělají dost pro návrat unesených.

A editorial deníku Jerusalem Post jde ještě dál. Nastal podle něj čas k tomu, aby odpovědnost za selhání vedoucí k tragédii 7. října přijala nejen armáda, ale i politici, kteří armádu a její velení úkolovali bez ohledu na informace, které od vojáků dostali.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme