Izraelská armáda a Palestinci na sebe útočí stovkami raket. Civilisté umírají

Při raketovém útoku na obytný dům v Kirjat Malachi z pásma Gazy přišli v jižním Izraeli o život tři Izraelci. Kromě mrtvých si útok vyžádal dva raněné. Záchranáři se snaží najít případné další oběti. Palestinci odpálili od středečního veřera na Izrael více než sto raket v reakci na smrt vojenského velitele Hamásu při izraeském raketovém útoku. Izraelské nálety na Gazu zabily už asi 13 Palestinců včetně dvou malých dětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džihád al-Masharawi, palestinský zaměstnanec BBC v Gaze, nese tělo svého jedenáctiměsíčního syna Omara, který zahynul při izraelském náletu

Džihád al-Masharawi, palestinský zaměstnanec BBC v Gaze, nese tělo svého jedenáctiměsíčního syna Omara, který zahynul při izraelském náletu | Zdroj: Reuters

Tisíce Izraelců zůstávají v krytech. V okruhu 40 kilometrů od Gazy jsou uzavřené všechny izraelské školy, do sedmi kilometrů od palestinského pásma Izraelci nemusejí do práce. Tři z palestinských raket přitom dolétly až do Dimony vzdálené 70 kilometrů, kde má Izrael jaderný reaktor.

„Není minuty, aby nebyl hlášen nějaký poplach. A to i ve velkých městech. Platí doporučení zdržovat se nejdále 15 sekund od nejbližšího protiraketového krytu,“ hlásí z místa jeruzalémský zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na pomezí Izraele a palestinského pásma Gazy mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Z palestinského Ramalláhu informuje vedoucí Styčného úřadu České republiky Radek Rubeš: „Palestinské vedení v Ramalláhu v čele s Mahmúdem Abbásem jednohlasně odsoudilo ozbrojené akce Izraele, a to zejména ve vztahu k civilním obětem na palestinské straně. O raketách z Gazy do Izraele se samozřejmě nezmínilo.“

Na pohřeb Ahmada Dža’abarího přišly v Gaze tisíce Palestinců, ale neobjevil se žádný z vůdců Hamásu ani jiných ozbrojených skupin. Podle palestinských zdrojů se bojí, aby se také oni nestali terčem izraelského náletu. Rakety míří i na sklady a základny ozbrojených skupin. Izrael hlásí, že takto zničil desítky raket Fadžr, které mohou zasáhnout i oblast Tel Avivu.

Při izraelských náletech v Gaze zahynulo nejméně 13 Palestinců včetně dvou dětí. Asi 90 lidí bombardování zranilo, také mezi nimi jsou civilisté. Izraelská vláda schválila povolání záložníků a spekuluje se také o pozemním útoku na Gazu.

Jestli dojde k přímému vojenskému střetu, rozhodne vývoj situace. „Pokud by došlo k eskalaci, izraelský premiér nebude dlouho otálet, aby do Gazy šel, protože se od něho očekává, že bude bránit civilní obyvatelstvo v Izraeli,“ hodnotí z Izraele odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová.

Sebeobrana?

Bílý dům zdůrazňuje právo Izraele na sebeobranu. Prezident Barack Obama mluvil telefonicky po izraelských náletech na pásmo Gazy s premiérem židovského státu Bejnaminem Netanjahuem a egyptským prezidentem Muhammadem Mursím.

Vyzval Izrael, aby zabránil civilním obětem. Současně ale odsoudil raketové útoky vedené z Gazy proti Izraeli. Ty musejí podle Bílého domu přestat, aby bylo možné situaci zmírnit.

Bezprostředně po útoku požádali o svolání mimořádné schůzky Ligy arabských států palestinský prezident Mahmúd Abbás i jeho egyptský protějšek. Schůzka se uskuteční v sobotu.

Izraelské rakety mířící na palestinské cíle v Gaze | Foto: Reuters

Kvůli incidentu se v noci k mimořádnému jednání sešla Rada bezpečnosti OSN. K uzavřené debatě diplomatů byli přizváni také vyslanci Izraele a Palestiny.

Rada bezpečnosti se sešla na žádost Egypta, Maroka a Palestinců. Jejich zástupce obvinil Izrael z válečných zločinů. Velvyslanec židovského státu v reakci prohlásil, že byl včerejší útok odpovědí na dřívější raketové útoky ze strany Palestinců. Podivil se nad tím, že nikdo neprotestuje, když Hamás ostřeluje izraelské civilisty.

Velvyslankyně Spojených států Susan Riceová podle očekávání podpořila právo Izraele na sebeobranu. Po několika hodinách jednáních Rada bezpečnosti jednání odročila, aniž došla k nějakému konkrétnímu výsledku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Izraelsko-palestinský konflikt komentovali ve Světě o třetí Radek Rubeš z Ramalláhu a Irena Kalousová z Izraele

„Myslím si, že se přesně jako přes kopírák opakuje situace z doby před čtyřmi lety, kdy po mnoha vlnách ostřelování Izraele z pásma Gazy. Izrael sáhl k poměrně razantní odpovědi, přičemž tu odpověď dlouhé měsíce tlumil. Nyní stejně jako před čtyřmi lety je to dva měsíce před izraelskými parlamentními volbami,“ uvádí Tureček a dodává:

„Tato situace samozřejmě nahrává části politického spektra. Proto se uvažuje, nakolik je náhodou, že zrovna nyní Izrael k takové odpovědi sáhnul, když k ní mohl sáhnout již před půl rokem.“

Irena Kalhousová se domnívá, že Izrael přistoupil k útoku právě teď proto, že v předcházejících dnech výrazně vzrostl počet raket vypálených na Izrael z pásma Gazy. „To, že si vybral nejvyššího představitele vojenského křídla Hamasu byla možná ta nejlepší odpověď, lepší, než kdyby přistoupil k plošnému útoku,“ uvažuje.

Vít Pohanka, Patricie Polanská, Břetislav Tureček, Lucie Maňourová, pir, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme