Parlamentní volby v Itálii vyhrál blok s Meloniovou v čele. Její krajně pravicová strana má 26 procent hlasů

Nedělní předčasné volby v Itálii vyhrál pravicový blok v čele s krajně pravicovou stranou Bratři Itálie, který tak obsadí většinu křesel v dolní i horní komoře parlamentu. Nejvíce hlasů ve volbách do Poslanecké sněmovny i do Senátu získala strana Bratři Itálie, které dostala 26 procent hlasů, druhá skončila středolevicová Demokratická strana s 19 procenty a třetí se umístilo Hnutí pěti hvězd, které s 15 procenty zabodovalo hlavně na jihu země.

Řím (Aktualizováno: 0:26 27. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězkou voleb je krajně pravicová strana Giorgie Meloniové

Vítězkou voleb je krajně pravicová strana Giorgie Meloniové | Foto: Guglielmo Mangiapane | Zdroj: Reuters

„Od Italů přišel jasný vzkaz pro středopravicovou vládu vedenou Bratry Itálie,“ řekla šéfka strany Bratři Itálie (FdI) Giorga Meloniová. která tak zřejmě dostane šance sestavit vládu. V předchozích volbách v roce 2018 přitom tato strana dostala čtyři procenta. Podle některých analytiků získala Meloniové strana tolik hlasů i proto, že se jako jediná z parlamentních stran nepodílela na předchozí vládní koalici a voliči tak hlasovali pro změnu.

Z dělnické čtvrti až do paláce. Meloniová je favoritkou italských parlamentních voleb

Číst článek

Podle výsledků zveřejněných večer italskými médii tak pravicový blok obsadí 235 ze 400 křesel v dolní komoře parlamentu a bude mít 112 z 200 senátorů. Středolevicová koalice kolem Demokratické strany (PD) bude mít 80 poslaneckých mandátů a 39 senátorů. Hnutí pěti hvězd obsadí 28 senátorských křesel a bude mít 51 poslaneckých mandátů.

Podle americké stanice CNN má Meloniová šanci se stát „nejvíce krajně pravicovou ministerskou předsedkyní od dob (diktátora Benita) Mussoliniho“. Meloniová vede stranu, jež vychází z Italského sociálního hnutí (MSI).

Fašismus odmítá

V této straně se v poválečné Itálii angažovali lidé, kteří pociťovali nostalgii po fašistickém režimu, a MSI dlouho vedl bývalý vysoký představitel kolaborantské Republiky Saló a šéf režimního antisemitského časopisu La difesa della razza (Na ochranu rasy) Giorgio Almirante.

Samotná Meloniová odmítla, že by byla fašistkou, a své uskupení přirovnala k britské Konzervativní straně a republikánům v USA.

Pravicový blok je podle politologů výrazně vychýlen doprava. Druhá největší strana Liga má v Evropské unii vztahy s francouzským Národním sdružením Marine Le Penové. Třetí strana Vzhůru Itálie chce podle svých představitelů sehrát v bloku centristickou roli. Poměr sil však podle komentátorů hraje ve prospěch FdI.

Neúspěch podle pozorovatelů zaznamenala Liga, která dostala jen devět procent hlasů. To je zhruba polovina ve srovnání s volbami z roku 2018. Mezi poraženými je i Demokratická strana strana s 18 procenty hlasů. To je srovnatelné s rokem 2018, což tehdy strana považovala za neúspěch. 

Spokojené je Hnutí pět hvězd, které však získalo polovinu hlasů ve srovnání s rokem 2018. Pod šéfy obou stran, Matteem Salvinim z Ligy a Enricem Lettou z PD, se podle médií nyní třese předsednické křeslo.

Zhruba osm procent získala strana Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, která zřejmě bude nezbytná pro pravicovou většinu v Senátu. Výsledek je mírně nad očekávání, ale je to zhruba polovina hlasů získaných v roce 2018.

Liberální koalice kolem bývalého premiéra Mattea Renziho dostala bezmála osm procent hlasů. Její lídři měli ambici získat dvouciferný výsledek.

Nejnižší volební účast

Podle výsledků jsou FdI první stranou ve všech italských makroregionech s výjimkou jihu, kde zvítězilo Hnutí pěti hvězd.

Pravice by měla mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu. Podle projekcí pro italskou veřejnoprávní televizi RAI by pravicový blok měl získat v Senátu 114 až 126 křesel z 200.

Ve sněmovně se očekává většina 232 až 252 křesel ze 400. Konkrétní výsledky budou záležet na zisku křesel v jednomandátových obvodech, kde stačí k vítězství nejvyšší počet hlasů.

Výrazně klesla účast ve volbách, která se zastavila na 64 procentech, což je nejnižší údaj v historii republikánské Itálie. Účast poklesla o zhruba deset procent, největší propady zaznamenaly některé regiony na jihu, například Kampánie, Kalábrie či Sardinie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme