Irsko se stalo v EU šampionem v lákání zahraničních firem. A navzdory tlaku Bruselu o ně nechce přijít

Mezi země, kde se EU těší dlouhodobě vysoké podpoře, patří Irsko. Dokázalo totiž své členství výrazně využít. I díky zahraničním investicím se ze zaostalého zemědělského ostrova stal jeden z nejvyspělejších států světa. Velké cizí firmy láká i na daňové výhody, kvůli nimž čelí v EU kritice a tlaku na jejich odstranění. Udržení těchto investorů a zachování jejich úlev je tak v Irsku také tématem před červnovými evropskými volbami.

Euroseriál Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před dvaceti třiceti lety to bylo nevyužité a zpustlé území, kde se kdysi stavěly a opravovaly lodě. S odkazem na kalifornské centrum technologických firem se dnes této části Dublinu přezdívá „silikonové doky“. Tady sídlí globální firmy jako TikTok, Meta nebo Google.

Přehrát

00:00 / 00:00

Technologické firmy jsou v Irsku klíčovým zaměstnavatelem. „Silikonové doky“ stojí i na nízkých daních

„Byl to můj sen pracovat pro zaměstnavatele, jako je Google. Nakonec jsem přes sedm kol pohovorů prošel úspěšně a skončil jsem tady,“ říká Jakub.

Pracuje jako analytik a je jedním z devíti a půl tisíce lidí, které Google v Irsku zaměstnává.

„Google byl jednou z prvních technologických firem, které se v Irsku usadily. Důvodů bylo několik: angličtina, správné časové pásmo a prostředí otevřené zahraničním investorům,“ popisuje za Google Julie Dilgerová.

Zahraničních společností je dnes v Irsku přes šestnáct set. Americké, japonské nebo čínské firmy tady mají svá evropská sídla nebo moderní technologická pracoviště.

Aleš Martinů pracuje v Googlu šest let | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Celkem zaměstnávají přes 300 000 lidí, tedy asi dvacet procent všech zaměstnanců v soukromé sféře.

Jednou ze společností, které má v Irsku centrálu pro své evropské operace, je TikTok.

„Jeden z důvodů, proč si TikTok zvolil Irsko, je skutečnost, že je tady mnoho vysoce vzdělaných mladých lidí. Počet absolventů technických a technologických vysokých škol, lidí vzdělaných v matematice je v Irsku na počet obyvatel silně nad průměrem Evropské unie. A přesně takové talenty hledáme. Když jsme v roce 2019 přišli do Irska, měli jsme dvacet lidí, během dvou let se počet našich zaměstnanců zvýšil na dva tisíce,“ vypočítává Susan Moosová, která je ve společnosti TikTok odpovědná za komunikaci s irskou vládou.

Susan Mossová, která je ve společnosti TikTok odpovědná za komunikaci s irskou vládou | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Nejlepší rozhodnutí

„To, že Irsko před jedenapadesáti lety vstoupilo do EU, považuji za nejdůležitější rozhodnutí v našich novodobých dějinách. Díky tomu jsme získali nejen přístup na evropský trh, ale díky naší poloze a dlouhodobé strategii jsme se mohli stát pro zahraniční firmy (nejen ze Spojených států) vstupní branou do Evropy,“ shrnuje Michael Lohan, ředitel irské státní agentury IDA Ireland, která má přímo na starosti přitahovat do země zahraniční investory.

Což se Irsku mimořádně daří. Ještě před dvaceti třiceti lety byla levnou montovnou, dnes se její ekonomika opírá o technologické firmy, bankovnictví, lékařský výzkum a farmaceutické společnosti. Většina z nich přišla ze zahraničí. Jedním z důvodů, proč se mu to daří, jsou i nízké korporátní daně, kvůli nimž si Irsko vysloužilo nálepku daňového ráje v EU.

Michael Lohan, ředitel irské státní agentury IDA Ireland, která má na starosti přitahovat do země zahraniční investory | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Unijní úřady opakovaně irský daňový systém prověřovaly. Společnost Apple dokonce Evropská komise obvinila ze získávání neoprávněných daňových výhod v Irsku a nařídila jí doplatit v zemi přes 13 miliard eur. Jak firma, tak Dublin to odmítly a evropský soud jim dal původně za pravdu. Generální advokát Soudního dvora EU ale tento verdikt později zvrátil. Právní pře tak stále pokračuje.

Po mezinárodním tlaku Irsko nakonec korporátní daně zvýšilo alespoň z 12,5 na 15 procent. Jejich další zvednutí ale irští politici z obavy z odchodu zahraničních investorů odmítají. Michael Lohan však považuje tuto debatu za zbytečnou a tvrdí, že nízké daně nejsou tím hlavním důvodem, proč firmy na ostrov přicházejí.

„Když se bavím se zahraničními společnostmi, tak jako hlavní důvod, proč jsou tady, uvádějí lidi. Schopné lidi. Na nich každý byznys stojí. Kromě toho nabízíme stabilní prostředí, vstřícné pro podnikání. Je to tedy kombinace proinvestiční politiky a schopných lidí,“ soudí ředitel vládní agentury IDA.

Euroseriál

V červnu budou zvoleni noví europoslanci a následně se ustaví Evropská komise, instituce stanoví priority na následujících pět let. Jaká témata vykrystalizovala před eurovolbami? A co hýbe kampaní v členských státech? Nálady v Česku podrobně mapuje projekt Rozděleni Evropou, atmosféru ve zbylých 26 zemích Unie nyní přiblíží euroseriál Radiožurnálu a iROZHLASu.

Odlišnosti prezentuje od západu na východ i ze severu na jih. Zaměří se na boj s klimatickou změnou v Portugalsku, oblibu francouzské krajní pravice, boj s ruskými dezinformacemi v Estonsku nebo odchodu Chorvatů do jiných zemí EU.

Jaromír Marek, fin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme