Británie bude společně s USA zajišťovat bezpečnost plavby v Hormuzském průlivu, Německo se nepřipojí
Británie se připojí k misi, která bude pod vedením USA zajišťovat bezpečnost obchodním lodím v Hormuzském průlivu. Oznámil to v pondělí britský ministr obrany Ben Wallace. Německý ministr zahraničí Heiko Maas naopak zopakoval, že Německo se k misi nepřipojí. Bezpečnostní krizi na nejdůležitější trase ropných tankerů vyvolalo zvyšující se napětí v americko-íránských vztazích, způsobené odstoupením USA od dohody o íránském jaderném programu.
V minulých týdnech byly z Perského zálivu a Hormuzského průplavu hlášeno několik incidentů, při nichž byly napadeny nebo zajaty obchodní lodě. USA oslovily několik evropských zemí s výzvou, aby se připojily k mezinárodní bezpečnostní misi.
Írán vyvolal v poslední době v Perském zálivu 85 incidentů, řekl kapitán britské válečné fregaty
Číst článek
„Těšíme se na spolupráci s USA a dalšími při hledání mezinárodního řešení problému v Hormuzském průlivu. Británie je rozhodnuta ochránit svůj lodní obchod před hrozbami, a z toho důvodu jsme se dnes připojili k nové námořní bezpečnostní misi,“ řekl Wallace novinářům.
Británie tam má nyní dvě válečné lodě HMS Duncan a HMS Montrose, které prozatím poskytly eskortu 47 britským plavidlům. Podle britského bezpečnostního zdroje citovaného agenturou Reuters se bude americko-britská spolupráce týkat výhradně zabezpečení obchodní trasy, nikoli sjednocování postupu k dohodě z roku 2015.
Londýn, Paříž a Berlín chystají námořní misi v Perském zálivu. Moskva chce likvidaci zahraničních základen
Číst článek
Britský ministr zahraničí Dominic Raab prohlásil, že Londýn se bude dále snažit přesvědčit Írán tuto dohodu dodržovat. Írán ji začal letos vypovídat s tím, že ostatní signatáři, mezi nimiž je také Británie a Německo, Írán neochránily před dopadem amerických sankcí.
„My chceme evropskou misi. Britové se nyní připojí k Američanům, my to neuděláme,“ řekl Maas.
Íránská organizace pro jadernou energii v pondělí oznámila, že za měsíc vypoví další body dohody, pokud evropští signatáři nesplní své závazky. Úřad také oznámil, že Írán už své povinnosti vyplývající z dohody přestal plnit v otázce zásob těžké vody a obohaceného uranu.
Dohoda limity stanovuje na 130 tun v případě těžké vody a 300 kilogramů v případě obohaceného uranu. Mluvčí úřadu Behrúz Kamálvandí řekl, že v obou případech má Írán zásoby nad tyto povolené limity.