Za příslušnost k Islámskému státu doživotí, zní verdikt iráckého soudu nad Němkou a Francouzem
Irácký soud v pondělí poslal na doživotí do vězení Francouze a Němku, které uznal vinnými z příslušnosti k teroristické organizaci Islámský stát. Francouzský občan Lahcen Gueboudj před soudci popřel svou výpověď učiněnou při výslechu a řekl, že se na Blízký východ vydal jen proto, aby přemluvil syna k návratu do Francie. Informuje o tom agentura AFP.
Dvaadvacetiletá Němka Nadia Rainerová Hermannová podle svého obhájce nekonala zcela vědomě, protože byla v době posuzovaných skutků neplnoletá.
Írán popravil osm lidí za útoky takzvaného Islámského státu v Teheránu
Číst článek
Oba odsouzení se mohou proti pondělnímu rozsudku odvolat. AFP v této souvislosti podotkla, že doživotní trest se podle iráckých zákonů rovná 20 rokům vězení. Podle agentury Reuters jsou v Iráku trestně stíhány stovky lidí podezřelých z příslušnosti k takzvanému Islámskému státu (IS), které byly zadrženy při postupném pádu místních bašt islamistické sítě. Mezi nimi je i řada cizinců. Už asi 20 žen ze zahraničí, včetně občanek Turecka, Německa a Ázerbájdžánu, si vyslechla rozsudek s trestem smrti.
„Podepsal jsem doznání v arabštině, aniž bych věděl, co bylo obsahem,“ řekl v pondělí u soudu Gueboudj ohledně dřívější výpovědi vyšetřovatelům.
Za organizování teroristických útoků trest smrti. Soud odsoudil indonéského duchovního
Číst článek
„Nikdy bych neopustil Francii, kdyby se můj prvorozený syn Nabil nedostal do Sýrie. Chtěl jsem jej přesvědčit, aby se s námi vrátil do Francie,“ vypověděl muž, kterému je přes 50 a který byl v Iráku zatčen, když se vydal se svou ženou a dětmi nejdříve do Turecka a následně do Sýrie.
Hermannová podle své výpovědi dospěla do Iráku stejnou cestou. Uvedla, že v Sýrii ji zavrhl manžel a bojovník IS, načež se vydala do Iráku, „aby utekla lidem z IS“. Advokát mladé ženy poukazoval na neplnoletost své klientky v čase posuzovaných skutků a sňatek s bojovníkem IS měl podle něj blíže ke „znásilnění spáchanému ozbrojenou skupinou“ než k uvědomělému rozhodnutí dospělé osoby.
Celkem v pondělí před ústřední trestní soud v Bagdádu předstoupilo za účelem vyslechnutí rozsudku 15 obžalovaných, většinou kvůli činům, které spadají pod působnost protiteroristického zákona. Až na Hermannovou a Gueboudje šlo výhradně o Iráčany. Jednomu z nich uložil soud trest smrti oběšením.