Indie zakázala vývoz většiny druhů rýže. Úřady se snaží zabránit růstu cen na domácím trhu
Indie zakázala vývoz většiny druhů bílé rýže. Omezení se netýká odrůdy basmati a parboiled rýže. Rozhodlo o tom indické ministerstvo pro ochranu spotřebitele, které se tak snaží zabránit růstu cen na domácím trhu. Úrodu v zemi poškodily silné deště a ceny rýže se v Indii za poslední rok zvýšily více než o desetinu.
Indie je největším vývozcem rýže na světě. Připadá na ni přes 40 procent celosvětových dodávek. Podle odborníků, které cituje agentura Reuters, by omezení vývozu indické rýže mohlo zvýšit světové ceny potravin.
Zásoby potravin jsou v ohrožení také z důvodů toho, že Rusko v pondělí oznámilo, že neprodlouží takzvanou obilnou dohodu, píše server BBC. Dohoda zajišťovala bezpečný převoz obilí z Ukrajiny.
Indické úřady dodaly, že posoudí žádosti o povolení exportu rýže do některých zemí na základě jejich potřeb potravinové bezpečnosti. Indie už loni zavedla na export několika druhů rýže dvacetiprocentní clo. Omezila také dodávky pšenice a cukru.
BBC dále upozorňuje, že export může být pro pěstitelé lukrativnější než domácí prodej. Zemědělci mohou podle vlády vyvážet jiné druhy rýže, čímž získají „výhodu výnosných cen na mezinárodním trhů“.
Po Indii jsou největšími vývozci rýže Thajsko a Vietnam, kde se tento týden vyšplhaly ceny vyvážené rýže na nejvyšší hodnotu za více než deset let, píše Reuters. Ceny rostou i kvůli obavám z důsledků El Niño.