Index demokracie: Česko se rok od roku propadá, situace se zhoršuje v celém světě
Časopis The Economist každý rok vydává takzvaný Democracy Index - měřítko toho, jak si jednotlivé země světa vedou v udržování demokracie. Podle aktuálních dat se situace všude na světě zhoršuje - včetně Česka.
Loňský rok znamenal podle Economistu pro demokracii takřka pohromu.
Světový průměr indexu, který na základě 60 indikátorů hodnotí stav politické svobody na stupnici od 1 do 10, klesl nejvíc za poslední roky. Ke zlepšení nedošlo v žádné části světa.
Čtyři kategorie zemí
The Economist upozorňuje na čím dál rozdělenější společnost ve vyspělých zemích i na omezování svobody slova.
Index rozlišuje čtyři kategorie zemí: autoritářské režimy (index od 1 do 4), hybridní režimy (tedy ty s prvky demokracie i diktatury, s indexem od 4 do 6), demokracie s chybami (6-8) a plnohodnotné demokracie (8-10).
Česko až do roku 2013 patřilo do poslední jmenované kategorie, od té doby však jeho hodnocení setrvale klesá.
Oproti roku 2016 si v aktuálním vydání žebříčku pohoršilo o 0,2 bodu. S 7,62 bodu je tak na 34. místě ze 167 sledovaných zemí. Přesto jde po Estonsku o druhý nejlepší výsledek ze zemí bývalého východního bloku.
Vůbec nejlépe je na tom Česko ze zemí visegrádské čtyřky. Sousednímu Slovensku přidělili autoři žebříčku 7,16 bodu, Polsku 6,67 bodu a Maďarsku 6,64 bodu.
V přiložené zprávě zmiňují mimo jiné kontroverzní polskou justiční reformu a politický tlak maďarské vlády na nezávislá média.
Nejlépe je na tom Skandinávie
Šedesátku indikátorů dělí The Economist do pěti kategorií: volební proces a pluralismus, funkčnost vlády, politická participace, politická kultura a občanská práva.
Svoboda médií
Jedním ze sledovaných faktorů, které důvodová zpráva vyzdvihuje, je svoboda médií. Tam Česko s 8 body s 10 skončilo před Polskem nebo Maďarskem, ale za většinou zemí západní Evropy.
Přední místa žebříčku dlouhodobě patří skandinávským zemím. Letos tvoří první trojku Norsko, Island a Švédsko, následují je Nový Zéland, Dánsko, Irsko, Kanada, Austrálie, Finsko a Švýcarsko. Index demokracie převyšující devítku má pouze těchto deset zemí.
Před Českem, tedy v první třicítce, se umístila i řada západoevropských zemí, mezi jinými Německo, Velká Británie, Španělsko nebo Francie. Spojené státy se spolu s Itálií umístily na 21. místě. Mezi autoritářské režimy pak index řadí Rusko i Čínu. Na samém konci žebříčku je Sýrie s 1,43 a Severní Korea s 1,08 bodu.