Čínská špionáž v Polsku. Tajná služba zadržela svého bývalého agenta a zaměstnance Huawei
Polská civilní kontrarozvědka (ABW) zadržela kvůli podezření ze špionáže Poláka a Číňana, novinářům to v pátek oznámil zástupce vládního koordinátora tajných služeb Maciej Wąsik. Viní je ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Podle Polské televize je zadržený Číňan zaměstnancem polské pobočky čínské firmy Huawei, Polák pak bývalým vysoce postaveným pracovníkem polské tajné služby.
„Jeden Polák a jeden Číňan byli zadrženi kvůli podezření ze špionáže. Číňan je byznysmen pracující v jednom z velkých elektronických koncernů,“ uvedl v pátek ráno podle agentury PAP Maciej Wąsik, zástupce vládního koordinátora tajných služeb.
„Polák je známý v kruzích spojených s kyberbyznysem,“ dodal Wąsik, podle kterého jde o velký úspěch služby ABW. Podle mluvčího koordinátora tajných služeb jde o Poláka Piotra D. a čínského občana Wej-ťinga W.
Číňan 'Stanisław'
Podle informací Polské televize je zadržený Číňan Wej-ťing W. jeden z obchodních ředitelů polské pobočky čínského koncernu Huawei. V Polsku měl vystupovat pod jménem Stanisław.
Zeman: Kampaň proti Huawei poškodila zájmy českých firem v Číně, ohroženy jsou Škoda i PPF
Číst článek
Wej-ťing W. je absolventem Pekingské univerzity zahraničních studií, kde studoval polonistiku. Od roku 2006 pracoval v čínském konzulátu v Gdaňsku.
O pět let později pak začal pracovat pro Huawei, kde měl na starost vztahy s veřejností a kontakty se zástupci polské diplomacie. V roce 2017 se stal ředitelem obchodu a jeho hlavním úkolem byl prodej produktů Huawei ve veřejném sektoru.
Kapitán Piotr D.
Polský občan Piotr D. má pak být podle televize bývalý vysoký příslušník tajné služby ABW. Jako kapitán pracoval v tajné službě do roku 2011, na starost měl bezpečnost informačních a komunikačních technologií.
Měl tehdy přístup k tajným informacím, včetně fungování vládní komunikační sítě. To je vnitřní systém umožňující tajné předávání informací nejdůležitějším lidem ve státu. Pracoval i jako poradce tehdejšího šéfa ABW generála Krzysztofa Bondaryka.
Po odchodu z ABW se muž zabýval bezpečnostní informačních technologií ve Vojenské technické akademii, Úřadu pro elektronickou komunikaci a u mobilního operátora Orange.
Špionáž pro čínské služby
TVP uvádí, že tajná služba zasahovala v sídle Huawei, v Úřadu pro elektronickou komunikaci a prohledávala i sídlo mobilního operátora Orange, kde měl zadržený Polák pracovat.
Šéf Huawei v Česku: Nemáme co skrývat, požádali jsme o bezpečnostní prověrku
Číst článek
Oba muže zadržela tajná služba ve čtvrtek, ve stejný den pak vyšetřovatelé prohledali i jejich domovy.
Z materiálů ABW má vyplývat, že oba pracovali pro čínské speciální služby. Hrozí jim až 10 let vězení, Číňana přitom nechrání diplomatická imunita. Ve vazbě mohou být oba muž až tři měsíce. Vinu odmítají.
Podle polských médií už byl kvůli případu na polském ministerstvu zahraničních věcí zástupce čínského velvyslance. Žádal o povolení kontaktu konzulátu se zadrženým mužem.
Huawei v Polsku
Zatímco v Česku se v současnosti o vlivu Číny mluví na nejvyšší politické úrovni a tajné služby varují před čínskou špionáží i ve veřejných výročních zprávách, v Polsku podobná debata dosud neběžela.
Polská tajná služba ABW dosud nezveřejnila zprávy za roky 2016 ani 2017. V předchozích letech přitom zprávy veřejnosti poskytovala.
Reformátor Si Ťin-pching. V evropském tisku se objevila inzerce velebící čínského prezidenta
Číst článek
V Polsku, na rozdíl od Česka, oficiálně nezaznělo ani varování před propojením firmy Huawei s čínskou vládou. Technologie Huawei používá například polské ministerstvo financí, ve velkém také tamní mobilní operátoři T-Mobile a Orange pro zavádění sítě 5G.
Na začátku listopadu šéf politického kabinetu premiéra Marek Suski avizoval, že Huawei u Varšavy postaví technologické centrum.
Inzerce o Si Ťin-pchingovi
Pozornost v Polsku nedávno vzbudila placená inzerce v deníku Rzeczpospilta. Životopisný článek velebil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Vůdce čínských komunistů je v inzerci líčen jako inovátor, reformátor a skvělý politik. „Si Ťin-pching je člověk, který je celým srdcem oddaný reformě,“ stojí mimo jiné v životopisné oslavné inzerci. Kdo reklamu zadal, deník neuvedl.