Reakce na Zemanovu kritiku bezpečnostních služeb. Ťok se šéfa BIS zastal, PPF se vyjadřovat nechce

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov řekl, že Čína kvůli varování před svými technologiemi chystá odvetná opatření vůči Česku. Šéf BIS Michal Koudelka a ředitel Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil podle něj ohrozili zájmy Česka. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek či ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) se obou zastali. Na Zemanova slova reagovali i další politici.

Praha (Aktualizováno: 10:12 11. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman. Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k objasnění úkolů české armády v roce 2019.

Český prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil, jejichž instituce před možnými riziky čínských technologií varovaly, ohrozili pozici a ekonomické zájmy Česka v Číně, prohlásil ve čtvrtek Zeman na TV Barrandov.

Čínská špionáž v Polsku. Tajná služba zadržela svého bývalého agenta a zaměstnance Huawei

Číst článek

„Podle informací, které mají někteří členové vlády, Čína po této kampani proti společnosti Huawei připravuje odvetná opatření, a ta by měla zasáhnout několik oblastí,“ dodal Zeman.

Zároveň řekl, že jsou v ohrožení také investice automobilky Škody Auto a investiční společnosti PPF v Číně i zhruba 8,5 miliardy korun, které Huawei plánovala investovat do budování 5G sítí v Česku.

Podpora Koudelky

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se obou institucí nepřímo zastal. „Pan prezident také sliboval vývoz velkého množství zetorů do Číny. Všechna veřejná vyjádření BIS jsou veřejně dostupná, neveřejné nemohu komentovat. Komise se nicméně jasně a jednomyslně k práci ředitele BIS plk. Koudelky i celé instituce jasně vyjádřila,“ sdělil Radiožurnálu s tím, že je rád, že jeho strana s ČSSD vznik NÚKIB prohlasovala. „Obecně lze říci, že obchodní zájmy nesmí ohrožovat bezpečnost státu,“ dodal.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) se šéfa BIS zastal. Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka podle něj s varováním úřadů před čínskými technologiemi Huawei a ZTE nemá nic společného.

„Mělo se o tom debatovat spíše v utajeném režimu. Podle mého názoru se ty kroky měly dělat spíše uváženěji. Na druhé straně se musím zastat i pana Koudelky, protože si myslím, že zrovna on v tom žádnou roli nehrál. Spíš to neštastně sehrál NÚKIB. Důvěru v pana Koudelku určitě mám,“ řekl ministr. 

Brabec BIS věří

Čínskou reakci na varování českých úřadů před technologiemi čínské společnosti Huawei bylo podle místopředsedy vlády Richarda Brabce (ANO) možné očekávat. Mnoho evropských zemí se podle něj k Huawei staví jinak, i když jejich zpravodajské služby mohly mít podobné informace.

„Mně se to hůř komentuje, protože se jednání vedla v utajeném režimu,“ doplnil. Bezpečnostní informační službě Brabec věří.

Povinnost varovat

Mluvčí Skupiny PPF Zuzana Migdalová nechtěla možné ohrožení investic blíže komentovat. „Skupina PPF nikdy nekomentuje konkrétní vyjádření politiků. Obecně můžeme pouze konstatovat, že obchodním vztahům nikdy neprospívají politické či obchodní rozmíšky mezi jednotlivými státy, ať už jsou jejich důvody jakékoliv,“ řekla Radiožurnálu. Vyjadřovat se odmítly i BIS a NÚKIB.

Úřad nicméně uvedl, že má povinnost včasného varování, pokud má relevantní informace, že je ohrožena česká kybernetická bezpečnost.

„Naším posláním je ochrana kybernetické bezpečnosti České republiky. S tím souvisí i naše povinnost včasného varování, máme-li relevantní informace, že je česká kybernetická bezpečnost ohrožena,“ uvedl mluvčí NÚKIB Radek Holý. 

dbr, ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme