Hongkongský deník kriticky komentuje stahování čínských výrobků z trhu

Kanadský list National Post zveřejnil žebříček velkých měst, ve kterých se nejlépe žije. Na první místo opět zařadil Vancouver. O převratné novince v oblasti stravování, kterou vymysleli v Norimberku, informuje německý týdeník Der Spiegel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Kanadský list National Post zveřejnil žebříček velkých měst, ve kterých se nejlépe žije. Analýza zohledňuje čtyřicet důvodů, které ovlivňují životní podmínky: například úroveň kriminality, infrastrukturu, podnebí nebo nebezpečí terorismu. "Právě proto se největší města neumístila na předních příčkách, ačkoliv mají čistě materiálně vzato vyšší životní úroveň. Jenže větší populace přináší i více kriminality, dopravní zácpy a další negativa," vypočítává deník.

Žebříčku vévodí kanadský Vancouver. "Například Londýn, Paříž nebo New York se nevešly ani do první dvacítky," upozorňuje kanadský list. "Vancouver si v anketě drží první místo už od roku 2004, za ním letos skončilo australské Melbourne a rakouská Vídeň. Mezi nejhorší města n naopak patří Bogota, Teherán a Alžír," dodává kanadský list National Post.

Stále více výrobků pocházejících z Číny se stahuje z obchodů v mnoha zemích světa. Od hraček přes pneumatiky až po oblečení, většinou kvůli tomu, že obsahují zdraví škodlivé látky. Peking naopak tvrdí, že většina produktů s nápisem Made in China je v pořádku a že v současnosti jde spíše o snahu poškodit reputaci země. Podobně soudí i čínská média. Přece jen ale jedno nezávislé hodnocení zveřejnil list South China Morning Post vycházející v Hong Kongu.

"Od března letošního roku je stále více čínských výrobků stahováno z obchodů v různých státech, u některých byl dokonce vydán zákaz prodeje. Důvodem není to, že jde o produkty nevyhovující, ale přímo životu nebezpečné," píše South China Morning Post a pokračuje: "Když vloni Evropská unie označila na 900 spotřebitelských výrobků, že jsou nebezpečné, bylo to šokující zjištění, ovšem to, že téměř polovina z nich pocházela z Číny, už tak překvapivé nebylo. A ke zlepšení nepřispěla ani nedávná jednání amerického ministra financí v Pekingu. V Číně totiž nyní ještě více než za dob císařství platí rčení, že nebesa jsou vysoko a panovník daleko. Ústřední vláda proto může vydávat různá nařízení. Když ale ministerstva a různé úřady bojují sami mezi sebou, kabinet nechce problému čelit, úředníci tráví čas pitím alkoholu, zatímco vychvalují své vůdce a média jsou pod přísným dozorem, takže nemohou plnit svou hlídací funkci,nelze se divit. Na vině je i vzdělávací systém vychovávající z lidí roboty bez vlastního uvažování, kteří nepřemýšlí, jak kvalitní předměty vyrábí a ani se o to nestarají," dodává South China Morning Post.

O převratné novince v oblasti stravování informuje německý týdeník Der Spiegel: "Zapomeňte na nerudné číšníky, na světě je první plně automatizovaná restaurace!" hlásá titulek listu. Týdeník se nezapomíná pochlubit, že k revoluci v restauračním byznysu navíc nedošlo v Paříži nebo v Londýně, ale v nenápadném Norimberku, v Bavorsku, "které co do vlídnosti číšníků nemá příliš dobrou pověst," poznamenává list.

"Každý stůl je propojen počítačovým systémem s kuchyní, která je umístěna pod střechou mnohaposchoďové restaurace," popisuje důmyslný systém Der Spiegel. "Pro objednávky je na každém stole umístěna dotyková obrazovka, počítač pak zašle požadavek na nápoje do sklepa a na jídlo do kuchyně. Na obrazovce se také ukáže, jak dlouho budete muset své jídlo vyhlížet. To k vám totiž připlachtí z kuchyně pomocí důmyslného systému kolejniček," přibližuje list. Novinka prý láká spousty zvědavců, ovšem najdou se i tací, kteří dají přednost starým dobrým číšníkům. "S počítačem si totiž nemůžete popovídat," dodává Der Spiegel.

Robert Mikoláš, Vojtěch Berger, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme