Gruzínci volí nového prezidenta. Doufají, že se díky němu budou mít lépe

Kdysi blahobytná sovětská republika, dnes samostatný stát, zmítaný mnoha vnitřními problémy a konflikty s velkým sousedem - Ruskem. Tak vypadá Gruzie, která dnes volí nového prezidenta. Lidé od nové hlavy státu čekají hlavně zlepšení jejich neveselé hospodářské situace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozemky rodiny Gularašvili

Pozemky rodiny Gularašvili | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Pan Ambrosi Gularašvili žije už desítky let na východě Gruzie, v provincii Kachetie, a zdálo by se, že v tomto slunném, vinařském a pohádkově úrodném kraji musí žít šťastní a bohatí lidé. Šťastní a veselí sice jsou, ale o bohatství se mluvit nedá.

Pan Ambrosi a jeho žena Tamara mi střídavě vysvětlují, že letos jsou na tom obzvlášť špatně. Na jaře jim kroupy zničily téměř veškerou úrodu ovoce a hlavně vinné révy, která všechny v tomto kraji živí.

„Z hektaru jsme sklízeli až 12 tun. Letos to bylo jenom dvě stě kilo. Stát nám nepomohl, nic nám nedal,“ říká Ambrosi. Paní Tamara ale uvádí věci na pravou míru: „Od státu jsme dostali bezplatné poukazy na postřiky a taky traktor,“ upřesňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v Gruzii sleduje zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Gularašviliovi se musejí hodně ohánět. Dcera nemá práci. Byla učitelkou fyziky na zdejším zemědělském učilišti, ale to zrušili.

Syn vozí vínachtivé turisty po zdejších vinařstvích a rodina se stará také o nejstarší osobu - 97letou babičku. Když sečtou své důchody, mají dohromady na měsíc v přepočtu asi pět tisíc korun.

„To nám stačí na chléb a nejnutnější věci. Kdybychom neprodávali víno a ovoce, bylo by to těžké. Naše rodina si žila lépe v sovětských dobách, měli jsme tady sovchoz a všichni jsme v něm pracovali,“ vzpomíná paní Tamara.

Rodina Gularašviliů i proto bude dnes volit kandidáta vládnoucí strany Gruzínský sen Georgije Margvelašviliho, který má podle průzkumů největší šanci stát se novým gruzínským prezidentem.

Rodina Gularašvili | Foto: Martin Dorazín

Za deset let od takzvané růžové revoluce si starší Gruzínci odvykli od ruštiny a ti mladí se ji už ani nenaučili. Mluví anglicky. Michail Saakašvili svou malou, ale hrdou zemi odpojil od Ruska a začal intenzivně spolupracovat se Západem. Otázkou je, jestli tak prudkou změnu většina Gruzínců strávila.

„Odhadovat výsledek je složité - žádná sociologická společnost není schopná vyznat se v mozcích obyvatel Gruzie. Rozhodující bude, jestli dojde k druhému kolu voleb. Současná vláda, která neskrývá svou proruskou orientaci, udělá všechno proto, aby k tomu nedošlo a její kandidát vyhrál už v kole prvním,“ řekl Českému rozhlasu profesor univerzity v Tbilisi Oleg Panfilov.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme