Muž, který stál u konce studené války. Zemřel bývalý americký prezident George Bush starší

Ve věku 94 let zemřel prezident Spojených států z let 1989 až 1993 George Bush starší. Podle agentury AFP to v noci na sobotu oznámil jeho syn George W. Bush, který byl prezidentem v letech 2001 až 2009. Bush starší se podílel na pádu železné opony v Evropě a vedl válku v Perském zálivu. I po odchodu z politiky se dál účastnil veřejného života a užíval si aktivně stáří. Byl také jediným prezidentem USA, který navštívil Československo.

Washington (Aktualizováno: 7:08 1. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý americký prezident George Bush starší.

Bývalý americký prezident George Bush starší. | Zdroj: Reuters

„Jeb, Neil, Marvin, Doro a já se zármutkem oznamujeme, že po 94 pozoruhodných letech náš drahý táta zemřel,“ uvedl George W. Bush v prohlášení, které prostřednictvím twitteru tlumočil mluvčí rodiny Jim McGrath.

„George H.W. Bush byl člověkem obdařeným ušlechtilostí charakteru a nejlepším otcem, jakého si syn nebo dcera mohou přát,“ dodal Bush mladší.

Podle McGratha zemřel 41. prezident Spojených států amerických v pátek krátce po 22.00 místního času. Před přibližně osmi měsíci zemřela jeho žena, bývalá první dáma USA Barbara Bushová.

Veterán a podnikatel

„Nikdy jsem si nemyslel, že se dožiju tolika let, ale je to lepší než ta druhá možnost – nebýt tady,“ řekl George Herbert Walker Bush v rozhovoru pro televizi NBC, když slavil 88. narozeniny. Bush starší byl i v důchodu velmi aktivní. Své 90. narozeniny například oslavil tandemovým padákovým seskokem.

Celý život bral rodák z Massachusetts s nadhledem a humorem. Kdysi totiž přežil vlastní smrt. Za druhé světové války totiž létal na bombardéru Avanger a 2. září 1944 jako jediný z posádky přežil sestřelení letadla během bojů v Pacifiku.

George Bush starší na fotografii z roku 1943 | Foto: George Bush Presidential Library and Museum | Zdroj: Reuters

„Byl jsem vyděšený, zvracel jsem a bál jsem se o posádku letadla i toho, že mě z moře vyloví Japonci. Slýchali jsme hodně o tom, jak krutě se chovají k zajatcům. Tahle zkušenost ovlivnila celý můj život,“ popsal později.

Bushe nakonec vylovila americká loď.  A několik týdnů nato následovala další velká životní události. Oženil se s Barbarou Piercovou. Jak popsala v rozhovoru pro televizi C_SPAN, poznali se na jedné taneční zábavě během Vánoc, když jí bylo 16 let. Vydrželi spolu celý život a měli šest dětí.

Bush po válce dostudoval Yale a se dal na podnikání. Využil konexí svého otce Prescota Bushe, který byl bankéřem a později také senátorem, a přestěhoval se do Texasu, kde pracoval v ropném byznysu. Brzy se z něj stal milionář a v 60. letech se vrhl na politiku stejně jako předtím jeho otec.

Politická kariéra

O prezidentský úřad se poprvé pokusil v roce 1980. V republikánských primárkách ale podlehl Ronaldu Reaganovi, který si ho ale nakonec vybral za svého viceprezidenta. Šéfem Bílého domu se stal o osm let později.

V úřadu bořil celou řadu dalších předsudků o republikánech. Zvýšil výdaje na školství a péči o děti, rozšířil práva postižených občanů, zasadil se o zákon o čistotě ovzduší, opět otevřel Ameriku imigrantům a zakázal dovoz některých poloautomatických zbraní. Daleko větší zájem ale projevoval o zahraniční politiku, na jejímž poli se mimo jiné zapsal jako úspěšný válečník. V roce 1989 nařídil invazi do Panamy a sesadil tamního vojenského vůdce Manuela Noriegu.

George Bush starší při schůzce se sovětským vůdcem Michajlem Gorbačovem v roce 1991 | Foto: Rick Wilking | Zdroj: Reuters

Rok nato zahájil v Perském zálivu válku proti Iráku s cílem osvobodit Kuvajt. Operace Pouštní bouře byla první válkou v přímém přenosu. Po čtyřech týdnech leteckého bombardování trvala pozemní operace pouze 100 hodin, než spojenečtí vojáci vyhnali iráckou armádu z Kuvajtu.

Bushovo prezidentství také poznamenal konec pád Východního bloku a konec studené války. Se sovětským vůdcem Michalem Gorbačovem se dohodl na odzbrojení a ukončil americké embargo uvalené na Sovětský svaz.

Bush v Praze

V listopadu 1990 navštívil Bush starší i tehdejší Československo. Na jeho projev na Václavském náměstí, ve kterém připomněl Pražské jaro roku 1968, se tehdy přišlo podívat přes 100 tisíc lidí.

„Děkuji vám, čeští a slovenští přátelé. Je to pro mě obrovská čest, že jsem na návštěvě této hrdé a krásné země, že se k vám můžu připojit během prvního výročí výjimečné sametové revoluce. Je to dojemný pohled! Na stromech není listí, a přesto je tu Pražské jaro, nekvetou žádné květiny, a přesto je tu Pražské jaro, podle kalendáře je 17. listopadu, ale přesto je Pražské jaro!“

George Bush starší na Václavském náměstí v Praze

Americký prezident tehdy přivezl do Prahy kopii Zvonu svobody. „(J)sem pyšný na to, že mohu třikrát zazvonit, jednou za vaši odvahu, jednou za vaši svobodu a jednou za vaše děti. Ať Bůh žehná Československu. Velice vám všem děkuji!“ prohlásil tehdy na Václavském náměstí.

Českou republiku pak navštívil v roce 1999 při příležitosti desátého výročí sametové revoluce.

sed, lub, kre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme