Francouzští poslanci schválili zpřísnění imigračního zákona, lidskoprávní organizace ho kritizují
Dolní komorou francouzského parlamentu, Národním shromážděním, prošel přísný imigrační zákon, informovala v pondělí agentura Reuters.
Zákon zdvojnásobuje dobu, po kterou mohou být migranti nelegálně žijící ve Francii zadržováni, a to na 90 dnů. Rovněž budou podle něj zkráceny lhůty pro podání žádosti o azyl. Za nelegální překročení francouzských hranic bude hrozit až rok ve vězení a vysoké pokuty. Návrh nyní poputuje do Senátu, který se jím bude zabývat v květnu.
Tisíce lidí v Tel Avivu demonstrovaly proti deportaci afrických migrantů
Číst článek
Zákon podle vládní centristické strany prezidenta Emmanuela Macrona urychlí proces žádostí o azyl. Opozice a organizace hájící lidská práva tvrdí, že opatření zachází příliš daleko. Pro zákon hlasovalo 228 poslanců, proti němu 139 zákonodárců a 24 dalších se hlasování zdrželo.
Jean-Michel Clément, člen Macronovy strany Republika v pohybu (REM), hlasoval proti návrhu zákona a 14 dalších členů téhož politického uskupení se hlasování zdrželo. „Nejsem si jist, zda světu (tímto zákonem) vysíláme zprávu, za níž se Francie vždy stavěla,“ uvedl Clément po hlasování.
Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) uvedla, že zkrácení lhůty pro podání žádosti o azyl může mít negativní dopad na „ty nejzranitelnější z žadatelů o azyl, protože u právě těch nejvíce hrozí, že termín propásnou“.
„Zákon pod zástěrkou efektivnějšího azylového systému zahrnuje řadu opatření, která mohou limitovat přístup k ochraně,“ uvedla ředitelka francouzské pobočky HRW Bénédicte Jeannerodová.