Francie slíbila tvrdý postup proti výtržníkům

Pouliční násilí ve Francii se stále nedaří zastavit a šíří se i do jindy klidných měst. Po pařížském předměstí se vandalové a jejich zápalné lahve objevili v samotném centru hlavního města, v Nantes, Lille, Toulouse a Lyonu, nevynechali ani letoviska Nice a Cannes. Prezident Jacques Chirac svolal radu pro vnitřní bezpečnost a rozhodl postupovat tvrdě proti narušitelům pořádku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominique de Villepin, Jacques Chirac

Dominique de Villepin, Jacques Chirac | Foto: AFP

"Přijali jsme určitý počet rozhodnutí k dalšímu posílení policejní a justiční práce, protože dnes je naprostou prioritou obnovení bezpečnosti a veřejného pořádku," prohlásil Chirac.

"Ti, kteří chtějí zasévat násilí a strach, ti budou zadržováni, souzeni a trestáni," řekl prezident po večerním zasedání rady pro vnitřní bezpečnost, které se zúčastnili i premiér Dominique de Villepin.

Šéf kabinetu oznámil "posílení bezpečnostních sil na celém území, kde to je potřebné". Slíbil také, že v nejbližších dnech předloží konkrétní návrhy řešení krize, která je zatím nejzávažnější od jeho nástupu do funkce.

Chirac se dosud k desetidenním pouličním nepokojům veřejně nevyjádřil a byl za to kritizován. Na dnešní mimořádnou schůzku pozval kromě premiéra především ministra vnitra Nicolase Sarkozyho a ministryni obrany Michéle Alliotovou-Marieovou.

Plameny již zničily na 3500 automobilů

Násilí začalo 27. října u Paříže a se rozšířilo na další města. Jen za poslední, dosud nejhorší noc zničily plameny 1300 automobilů, celkem už 3500. Skupiny výtržníků nešetří ani veřejné budovy, továrny, obchody, školy a školky.

Přestože místa útoků jsou roztroušená, podle úřadů se nespokojenci koordinují pomocí internetu a mobilních telefonů. Na jižním předměstí Paříže dokonce policie našla výrobnu zápalných lahví.

Jean-Pierre Langellier z deníku Le Mondev televizi BBC varoval, že současná guerillová válka poukazuje na širší problémy s integrací přistěhovalců. "Neskončí to přes noc, není to banální záležitost. Na druhou stranu bychom to neměli přeceňovat, jedná se přeci o velmi malou skupinu lidí, navíc velmi mladých. Starší lidé a rodiny na předměstích toho už mají dost a chtějí klid," řekl Langellier.

Policie mění taktiku

Někde už zřejmě rodiče výtržníků zasáhli a své potomky umravnili. Nasvědčuje tomu zklidnění situace v oblastech, kde původně nepokoje začaly. Bezpečnostní síly od té doby zadržely na 800 lidí, nejmladšímu z nich bylo pouhých deset let.

Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že 20 ze 60 plnoletých delikventů zadržených během nepokojů bylo odsouzeno k nepodmíněné vazbě. Ve většině případů se jedná o mladíky mezi 18 a 25 lety. Ze stejného důvodu bylo před soud pro mladistvé předvedeno 50 osob mladších 18 let.

Policie se mezi tím přizpůsobila metodám pouličního boje. Začala využívat pozorovací vrtulníky s kamerami a vandaly honí v autech i na motorkách. Objevily se i hlasy o nasazení armády, ale vláda se takého radikálního řešení obává a snaží se spíše propagovat cestu komunikace a dohody s problematickými skupinami.

V Česku pouliční nepokoje nehrozí

V západní Evropě se už ozvaly hlasy varující před podobným vývojem v dalších zemích. Sociolog Ivan Gabal ale uklidňuje, že Česká republika se ničeho takového bát nemusí, protože se naše společnost umí lépe než dříve přizpůsobit pracovnímu trhu a naučila se čelit ekonomickým a sociálním tlakům.

Naopak Francie se podle Gabala hlubším společenským a hospodářským reformám dlouho vyhýbala. "O Francii se mluví jako o nemocném muži Evropy a tamní politika není schopná zvýšit flexibilitu pracovního trhu a francouzské společnosti, aby byla modernější, otevřenější a byla schopná se vyrovnávat s tlaky, které například přináší imigrace," podotkl Gabal.

Vláda už slíbila, že vypracuje plán na zlepšení života chudých předměstí, uklidnit bouřící nespokojence se jí zatím ale uklidnit nedaří. Změnit situaci by možná mohla demise tvrdě postupujícího ministra vnitra Nicolase Sarkozyho, kterou žádá opozice i mnozí účastníci výtržností. Na jeho straně ale stále stojí více než polovina Francouzů.

Jitka Malá, Veronika Lefrancois, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme