Před 103 lety v Paříži vybuchla továrna na granáty. Rodiny obětí si událost připomněly u nové pamětní desky

Ve Francii v těchto dnech slaví sté výročí od konce první světové války. Francouzský prezident Emmanuel Macron už několik dní objíždí klíčová místa spojená s Velkou válkou – jak Francouzi říkají první světové. Kulaté výročí ale není ale jen o politických jednáních a návštěvách hlavních bojišť. Francouzi si v Paříži připomněli například výbuch továrny na granáty, při kterém v roce 1915 zemřely desítky lidí.

Reportáž Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení pamětní desky v Paříži

Odhalení pamětní desky v Paříži | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Baluchy z odhalení pamětní desky obětem výbuchu továrny na granáty

„Jsem dojatá. Už v dětství mi o té strašné události vyprávěli. Mrzí mě, že už tu není můj otec, aby to viděl. Byly mu čtyři roky, když jeho matka zemřela při explozi. Staraly se o něj pak tety, protože jen několik měsíců předtím přišel i o svého otce. Poznamenalo ho to na celý život,“ svěřuje se reportérovi Radiožurnálu u nové pamětní desky 75letá paní Michelle.

Babička paní Michelle při výbuchu zemřela | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Během odhalení držela v rukou portrét své babičky, jež při explozi továrny zemřela.

Nově odhalená pamětní deska je umístěná na domě, který se nachází přímo na rohu rušných ulic Tolbiac a Moulin des Près a píše se na ní:

Na tomto místě dne 20. října 1915 továrna inženýra Louise Billanta vyrobila a shromažďovala až 15 tisíc granátů denně. Exploze tu zdevastovala skoro celou čtvrť a zemřelo při ní 46 lidí a 97 jich bylo zraněných.

„Je to důkaz, že pří válce neumírají jen ti, co v ní bojují. V hrozných podmínkách umírají i civilisté. Je to, jako kdyby byli na bojišti,“ myslí si bývalý voják Joseph Aubry, který je původem z Vietnamu a cvičil vojáky do bojových misí.

Bývalý francouzský voják Joseph Aubry | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

První explozi pařížské továrny podle dochovaných záznamů zavinil pád jednoho pytle s granáty. Další výbuchy se pak prý ozývaly po čtvrthodinových intervalech.

„Kostel otevřel své dveře a přijal všechny zraněné i ty, kteří přišli o své domovy. Samotný kostel byl taky poničený, výbuch vybil vitráže,“ vypráví Henri de l’Eprevier, který je farářem v nedalekém kostele. Podle něj to byli naši předci, kdo nám zajistili svobody a mír, ve kterých teď žijeme.

„Jsme šťastní, že tady máme svobodu a mír. Neměli bychom ale zapomínat na naše prarodiče, kteří za to ale často zaplatili svými životy. Měli bychom jim být věční, že si teď té svobody a míru můžeme užívat,“ dodává farář.

Farář Henri de l’Eprevier | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Na odhalení pamětní desky přišel i Samuel, jehož otec v první světové válce bojoval.

„Můj otec bojoval v první světové válce. Narodil se v roce 1898. Mobilizovali ho v dubnu roku 1917. Na frontu ho ale poslali až v květnu a zůstal tam do listopadu. V roce 1918 byl taky u Verdunu.“

Hlavní vzpomínkové akce chystají Francouzi na neděli tedy na den podepsání příměří. Do Paříže se chystají desítky státníků z celého světa. Kulaté výročí konce první světové války si ve Francii připomene i český premiér Andrej Babiš (ANO).

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme