Filipíny ohrožuje tajfun Nock-Ten. Obyvatelé váhají kvůli Vánocům s evakuací
Na Filipíny v neděli dorazil tajfun Nock-Ten. Příchod bouře jako první pocítil ostrov Catanduanes, kde živel přerušil dodávky elektřiny a vyřadil z provozu komunikační sítě. Místní úřady varovaly před sesuvy půdy, záplavami a nárazy mořských vln o výšce až 2,5 metru a vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti. K evakuaci byly na Filipínách vyzvány statisíce lidí, mnozí z nich se ale zdráhají opustit své domovy a pokračují v oslavách vánočních svátků, uvedla agentura AP.
Vichr tajfunu dosahoval při příchodu na pevninu v nárazech rychlosti 235 kilometrů v hodině. V některých oblastech úřady v neděli zrušily námořní, letecku a pozemní dopravu, což způsobilo problémy tisícům lidí, kteří v této převážně křesťanské zemi cestovali domů na Vánoce.
Evakuováno bylo již přes 100 tisíc lidí, především z pobřežních oblastí. Desetitisíce dalších ale podle agentury AP evakuaci odmítají a pokračují v oslavách Vánoc.
Guvernér provincie Camarines Sur ve snaze přilákat obyvatele z ohrožených oblastí do evakuačních center uspořádal u těchto středisek grilování prasat, která jsou zde oblíbenou vánoční pochoutkou.
Viceguvernérka provincie Catanduanes Shirley Abundová pohrozila, že úřady budou muset lidi evakuovat násilím.
„Jsou skutečně tvrdohlaví, nechtějí opustit své domovy, protože jsou Vánoce," řekla Abundová.
Z provincie Catanduanes by tajfun měl podle meteorologů dále pokračovat přes jižní část hlavního filipínského ostrova Luzon a v pondělí by se měl přehnat kolem filipínské metropole Manily. Poté by se měl přesunout nad Jihočínské moře. V oblasti, kterou tajfun podle předpokladů zasáhne, žije 42 milionů lidí.
Filipíny ročně sužuje kolem 20 tajfunů. V posledních letech jsou bouře zvlášť prudké, což vědci vysvětlují klimatickými změnami. V listopadu 2013 zabil tajfun Haiyan na Filipínách přes 6000 lidí. Živel tehdy zničil na 200.000 domů.
Filipínská pobočka Světové zdravotnické organizace pak na Twitteru vydala několik základních bezpečnostních doporučení. Upozorňuje například, že pitná voda musí vždy pocházet z prověřeného zdroje. Rodiče by také měli pečlivěji hlídat své děti, aby během záplav nedostaly infekční onemocnění, jako je třeba leptospiróza.
Merry Christmas everyone! Here are some health tips to keep in mind and share as we prepare for Typhoon #NockTen/#NinaPH pic.twitter.com/5vVHenbX3V
— WHO Philippines (@WHOPhilippines) 25. prosince 2016