Evropské země hlásí další případy ptačí chřipky
Epidemiologové objevili virus u uhynulých labutí v Německu, Rakousku a nově i v Maďarsku. V Německu navíc našli jednoho nakaženého jestřába. Všechny tyto země čekají na potvrzení toho, zda se skutečně jedná o velmi nebezpečný kmen viru H5N1. S největší pravděpodobností ano.
Stoprocentní jistotu toho, že uhynulí ptáci měli v těle pro člověka nebezpečný kmen viru H5N1, dají až výsledky testu v laboratoři v Anglii. Prestižní epidemiologické pracoviště v Berlíně považuje ale výskyt kmene H5N1 u uhynulých labutí na Rujáně prakticky za jistý.
Odborníci zatím přesně neví, odkud se virus do Německa a dalších evropských zemí dostal.
"Jeden scénář předpokládá, že jde o ptáky, kteří normálně zimují mnohem dále na východ od Německa, ale tuhá zima je přinutila letět dál do střední Evropy. Mluvíme ale o labutích a ne o stěhovavých ptácích. I labutě mohou migrovat a uletět několik stovek kilometrů. Takže se něco podobného mohlo stát," řekl televizi ARD expert Thomas Mettenleiter.
Evropská komise znovu vyzvala členské státy, aby důsledně uplatňovaly preventivní opatření. V Rakousku, stejně jako v dalších zasažených zemích, vznikají kolem míst výskytu nakažených ptáků tříkilometrové ochranné zóny.
V Rakousku jsou také vyznačeny krizové oblasti, v nichž musí chovatelé držet drůbež ve stájích. Jedná se o místa v okolí jezer a háje podél velkých řek. Dnes po půlnoci by měl být zákaz pobytu drůbeže venku rozšířen na celé Štýrsko.
Ptačí chřipky se obává i Polsko
V pohotovosti je i polská veterinární služba. Po odhalení nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 na německé Rujáně hrozí reálné nebezpečí, že se virus objeví i v sousedním Polsku.
Rujána leží relativně blízko polské hranice a polští veterináři proto okamžitě po zjištění nebezpečného viru v Německu začali provádět testy uhynulého ptactva ve štětínském zálivu a v oblasti kolem Svinoústí. Virus zatím neobjevili. Pod stálým dohledem je celé Polsko, na farmách kontrolují každý kus drůbeže.
"Polská drůbež není nebezpečná. Musí se samozřejmě jíst jen po příslušné tepelné úpravě. Občané by neměli nakupovat drůbež od neznámých prodejců v tržnicích nebo na ulici. Bezpečné je pouze maso z drůbežáren. Ty jsou pod kontrolou veterinární inspekce a drůbež prochází testy," doporučil zástupce hlavního veterináře Césary Bogusz.
Přestože úřady ve všech postižených zemích uklidňují veřejnost, že při běžné konzumaci drůbeže nákaza nehrozí, chovatelé se obávají velkých finančních ztrát. Například v Itálii už spotřeba drůbežího masa klesla o více než třetinu.
Výskyt ptačí chřipky potvrzuje nově také Maďarsko. Osobně to oznámil premiér Ferenc Gyurcsány. Bez ohledu na výsledky dalších testů Maďarsko automaticky podniklo příslušná preventivní opatření.
Podle expertů je jen otázkou času, kdy se smrtelně nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1 objeví také v České republice. Podle české státní vetrinární správy zatím není žádný důvod k panice. Přesto ale zpřísňuje bezpečnostní opatření. Už od čtvrtka začíná pro podnikatelské chovy platit zákaz pobytu drůbeže ve venkovních výbězích. Od příštího úterý pak budou zakázány výstavy a trhy drůbeže a ptáků. Opatření proti ptačí chřipce se začala projevovat i na hranicích. Cizinecká a pohraničí policie plánuje zesílení kontrol kamiónů v příhraničních regionech.
Plné znění mimořádných opatření veterinární správy naleznete ZDE.