„Hlavním spouštěčem sesuvů půdy ve střední Evropě jsou srážky. Takže při povodních můžeme pozorovat i spouštění sesuvů ve svazích na horách,“ popisuje Jan Lenart, přírodovědec z Ostravské univerzity.
Státy střední Evropy zasažené povodněmi budou moci využít deset miliard eur z unijních fondů soudržnosti, řekla ve čtvrtek ve Vratislavi šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Voda a povodňové stavy pomalu opadávají, zatímco škody narůstají. Do jaké míry byly povodně způsobeny klimatickou krizí, budeme podle zakladatele projektu Fakta o klimatu vědět až za několik týdnů.
Věřím na to, že člověk se může světa a vesmíru dotknout a pochopit ho skrze jedno jediné místo. Někteří filozofové tvrdí, že nejlepší je to doma u ohně, u krbu, že tam vznikají nejdůležitější věci.
Čtvrteční ráno ještě podle meteorologů bylo na červencové poměry chladnější. Teploty klesly na 15 až 11 stupňů Celsia, na západě dokonce až k osmi stupňům.
„Když jsme sem dávali sítě poprvé, tak to popudilo spoustu lidí. A začali se ptát, proč sem dáváme takové hnusné sítě,“ říká jeden ze strážců přírody parku Michal Skalka.
Politický tlak na média se objevuje stále častěji. Situace na Slovensku je však podle ředitele Evropské vysílací unie EBU extrémní. Jde totiž o snahu naprosto demontovat stabilní zavedené vysílání.
Petr Pavel bude před europoslanci mluvit o své vizi pro další směřování Evropské unie. Rozebírat by mohl bezpečnostní situaci na kontinentu, čekat se dají také odkazy na Václava Havla.
Domnělé vytváření „mostů“ mezi Západem a Východem je podle politologa Jiřího Peheho cesta do pekel. Jak se dívá na současnou mapu Evropy, popsal ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
Jaké důsledky klimatických změn kolem sebe v nejbližší době uvidíme? Vladimír Kroc se ptal Radima Tolasze, vedoucího oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu.
Otázka, zda dodávky těžkých zbraní Ukrajině povedou k eskalaci konfliktu, je irelevantní. O vyhrocení války rozhoduje jen Putin. Tento pohled sdílejí hlavně země středo a východoevropského prostoru.
Autoři expozice muzea nové generace ve Žďáru nad Sázavou využívají magickou atmosféru bývalého cisterciáckého kláštera a zavedou vás přímo mezi středověké mnichy nebo kameníky.
V důsledku změn klimatu nás čekají změny. „Bude se muset změnit struktura měst, budovy, které ve městech máme,“ říká Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.
Heslo letošní přehlídky je Sdílet plamen a připomíná loňské úmrtí posledního člena francouzského odboje Huberta Germaina. A předznamenává olympijské hry v Paříži, které se budou konat za dva roky.
Pondělí bude ještě slunečné s teplotami až 28 stupňů. Postupně se ale začne zatahovat a v Čechách se mohou už večer místy objevit přeháňky či bouřky, ve kterých přechodně zesílí i vítr.
„Smyslem je demonstrovat jednotu členských zemí NATO na východním a jižním křídle,“ řekl ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Výsledkem by mělo pravděpodobně být společné prohlášení prezidentů.
„Mým srdcem prochází bitva u Hradce Králové,“ říká v úvodu knihy Wenzel Winterberg, zatímco si skrz zamlžené okno vlaku prohlíží zasněženou krajinu. „Bitva u Hradce Králové je začátkem mého konce.“
„Regionální spolupráce není potřebná jen v boji proti pandemie covidu-19, ale může posílit i přeshraniční spolupráci a podporovat kontakty lidí,“ řekl šéf české diplomacie.
Jedná se již o sedmé cvičení podobného druhu. Cvičení v roce 2019 skončilo tak, že se sice podařilo odklonit asteroid mířící na Denver, avšak pouze tak, že zamířil na New York a celou oblast zničil.