Europoslanci tvrdě kritizují Orbána kvůli mediálnímu zákonu

Maďarský premiér Viktor Orbán představil v Evropském parlamentu priority půlročního předsednictví své země v Radě Evropské unie. Podle očekávání sklidil ale také od většiny politických frakcí kritiku za kontroverzní mediální zákon. Ten v maďarském parlamentu prošel díky dvoutřetinové většině, kterou vládní strana Fidesz ve sněmovně má.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Budapešti proti kontroverznímu mediálnímu zákonu demonstrovalo až 10 000 lidí

V Budapešti proti kontroverznímu mediálnímu zákonu demonstrovalo až 10 000 lidí | Foto: AFP

Maďarská vláda mimo jiné vytvořila mediální radu složenou pouze z příznivců vládní strany a uložil sdělovacím prostředkům poskytovat vyvážené zpravodajství. Za porušení této povinnosti hrozí novinářům vysoké pokuty ukládané právě mediální radou.

Ačkoliv premiér Orbán europoslance požádal, aby nesměšovali názory na dění v Maďarsku s jeho úlohou předsednické země Evropské unie, hlavním tématem reakcí politických frakcí byl právě sporný mediální zákon, který v Maďarsku platí od začátku roku.

Předseda sociálnědemokratické skupiny v Evropském parlamentu Martin Schulz doporučil Viktoru Orbánovi, aby zákon zrušil a jeho vláda připravila lepší. Aby tyto spory nezastínily maďarské předsedání Unii.

Šéf liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt vyzval premiéra k tomu samému. Od šéfa frakce zelených dokonce zaznělo, že Orbán je národní populista a mediální zákon neodpovídá evropským hodnotám.

Diskuze stále pokračuje, maďarský premiér proto ještě nestačil na mnohé výtky reagovat.

Pavel Novák, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme