EU se pokusí přimět Barmu k otevření hranic pro humanitární pracovníky

Evropská unie vyzvala vojenskou vládu v Barmě, aby do země vpustila mezinárodní humanitární organizace. Pokud bude barmská junta nadále bránit dodávkám pomoci pro oběti nedávného cyklonu Nargis, bude to považováno jako zločin proti lidskosti. Do Rangúnu se chce dostat unijní komisař pro rozvoj a humanitární pomoc a přesvědčit tamní generály k větší spolupráci s okolním světem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomoc se do postižených oblastí dostává obtížně

Pomoc se do postižených oblastí dostává obtížně | Zdroj: ČTK

Evropská unie už poskytla Barmě pomoc za 5 milionů eur. Šlo hlavně o balenou vodu, přikrývky, stany a potraviny. Dalších asi 14 milionů může uvolnit Evropská komise v nejbližších dnech. Informoval o tom komisař Louis Mitchel, který do Bruselu svolal mimořádnou schůzku ministrů odpovědných za humanitární pomoc.

Zástupci členských států se takto narychlo sešli teprve potřetí. Poprvé to bylo po útocích z 11. září a podruhé po tsunami v jihovýchodní Asii. Podle komisaře Mitchela jsou dnes v Barmě ohroženy další statisíce lidí, kteří běsnění cyklonu přežili. "Je velké riziko vzniku epidemií z kontaminované vody. Zvláště cholery a dalších těžkých onemocnění."

Komisař Mitchel se ihned po jednání vydal na letiště a chce se z thajského Bangkoku dostat do Rangúnu k přímým jednáním s tamní juntou. Není jisté, jestli vojáci vydají vstupní vízum alespoň jemu.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme