EU prověřuje rok po Fukušimě bezpečnost všech jaderných elektráren
Evropská unie se chce poučit z následků havárie japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě, k níž došlo po zemětřesení a ničivé vlně cunami právě před rokem. Všechny reaktory na unijním území se proto musí podrobit zátěžovým testům. Mají zjistit, které elektrárny nejsou dostatečně připravené odolat případnému nebezpečí.
Na potřebě zátěžových testů jaderných elektráren na území Evropské unie se členské státy sedmadvacítky dohodly velmi rychle. Komisař pro energetiku Günter Oettinger mohl loni na jaře oznámit, že se bude testovat všech 143 elektráren.
Jejich zabezpečení nejdříve prověřily národní dozorové orgány, technickou dokumentaci pak prošly mezinárodní týmy složené ze stovky odborníků na jadernou energetiku ze států, které atomové elektrárny využívají, i z těch ostatních.
Jen v případě pochybností se vydávají přímo do elektráren a kontrolují, jak jsou odolné proti případným katastrofám. Všech 143 elektráren ale osobně nenavštíví.
Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák se ptal eurokomisaře pro energetiku Güntera Oettingera
„Musíme rozpoznat, co je třeba udělat, jaká technická opatření je třeba přijmout. Co se musí opravit, nebo kde je nutné investovat, abychom dosáhli co nejvyšší úrovně bezpečnosti,“ potvrdil Günter Oettinger.
Výsledky testů zveřejní Evropská komise na konci června. Zpráva bude obsahovat přílohy pro každou zemi provozující jaderné elektrárny, kde bude uvedeno, které testům nevyhověly.Eurokomisař ale upozornil, že Evropská komise nemůže doporučit například zastavení provozu v elektrárně.
„V konečném důsledku je to kompetence členských států. Vlády v Paříži, Londýně nebo Praze musejí rozhodnout, co udělají. Jak se k výsledkům testů postaví. Nejen naším, ale obecným zájmem je, aby to udělaly velmi zřetelně.“
Dodává, že by ale bezmocnost unijní administrativy měla skončit a chce prosadit přísnější standardy pro jaderná zařízení v Evropské unii.
„Na základě výsledků zátěžových testů připravíme v druhém pololetí tohoto roku nové návrhy pro přijetí obecně závazných bezpečnostních pravidel,“ oznámil Oettinger.
Některé elektrárny ve čtrnácti zemích Evropské unie, které jadernou energii využívají, totiž fungují podle licencí vydaných ještě v 70. nebo 80. letech minulého století. Dnešní technologické standardy jsou ale jiné, proto chce Komise do konce roku předložit Evropskému parlamentu a členským zemím návrh směrnice, která stanoví minimální bezpečnostní standardy pro všechny existující jaderné elektrárny.