Evropská unie prodloužila možnost zablokovat export vakcín. Doposud ji využila jen jednou Itálie
Evropská unie bude mít až do června možnost zakázat vývoz vakcín proti covidu-19 od firem, které nedodrží své závazky dodávek pro unijní země. Evropská komise ve čtvrtek prodloužila platnost systému, který umožňuje členským státům dohlížet na vývoz očkovacích látek a v krajním případě jej zakázat. Původně měl skončit tento pátek.
Komise zavedením kontrol exportu kritizovaných některými mimounijními zeměmi reagovala na nespokojenost členských států bloku s pomalým rozjezdem očkování.
Zatímco část zemí v čele s Itálií a Francií omezení hájí, někteří činitelé komise nabádají k opatrnému využívání mechanismu, aby unie neporušovala pravidla volného obchodu Světové obchodní organizace (WTO).
„První týdny využívání tohoto nástroje ukázaly, že k narušení obchodu, jehož se mnozí obávali, nedošlo,“ prohlásil ve čtvrtek místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis. Evropská unie podle něho i v době nedostatku vakcín dokazuje, že je „spolehlivý obchodní partner“.
Schváleno 249 žádostí
Komise ve čtvrtek uvedla, že za šest týdnů od zavedení povinných registrací exportu vakcín schválily země unie 249 žádostí o vývoz očkovacích látek do 31 zemí.
Z více než 34 milionů dávek vyrobených v Evropské unii, jejichž export za zmíněné období unijní země povolily, zamířilo nejvíce do Británie (přes devět milionů), další miliony pak putovaly do Kanady, Mexika, Japonska či Saúdské Arábie.
Austrálie žádá Evropskou komisi o dodání vakcín AstraZeneca. Odvoz ve čtvrtek zablokovala Itálie
Číst článek
Milion dávek zamířil i do Spojených států, které jsou stejně jako Británie s očkováním mnohem dále než unijní země.
Právě Británie se přitom kvůli omezením vývozu dostala s unií tři měsíce po svém definitivním odchodu z unie do sporu.
Zastavená dodávka
Pouze v jediném případě Itálie minulý týden využila pravidel platících od konce ledna a zamezila cestě 250 000 dávek od firmy AstraZeneca do Austrálie.
Britsko-švédská firma v prvním čtvrtletí nedostojí svým původním závazkům a EU dodá jen zhruba polovinu slíbených vakcín.
Šéfka komise Ursula von der Leyenová v pondělí vzkázala jí i dalším firmám, že pokud nebudou dohodnuté podmínky dodržovat, nemusí zůstat pouze u zákazu této dodávky.