Vraždu novináře Chášukdžího nařídil korunní princ bin Salmán, uvádí zpravodajská služba

Vraždu saúdskoarabského investigativního novináře Džamála Chášukdžího, k níž došlo začátkem října na konzulátu jeho země v tureckém Istanbulu, nařídil přímo saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán. Podle webu listu The Washington Post, který se odkazuje na zdroje obeznámené se situací, to zjistila americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán | Foto: Amir Levy/File Photo | Zdroj: Reuters

Zjištění CIA odporuje vyjádření saúdskoarabské vlády, že princ neměl s činem nic společného. Američtí úředníci mají ve zprávu CIA velkou důvěru, píše washingtonský deník, pro nějž Chášukdží pracoval.

Spojení korunního prince s úkladnou vraždou ztěžuje kabinetu amerického prezidenta Donalda Trumpa snahu udržet vztah se svým úzkým saúdskoarabským spojencem, zdůrazňuje The Washington Post

Za vraždu novináře Chášukdžího požaduji tresty smrti, říká saúdskoarabský generální prokurátor

Číst článek

V článku se dále uvádí, že s novinářem před jeho cestou na konzulát, kde si chtěl vyřídit dokumenty pro svatbu se svojí tureckou snoubenkou, hovořil telefonicky saúdskoarabský velvyslanec ve Spojených státech.

Princ Chalíd bin Salmán, který je zároveň bratrem korunního prince, měl Chášukdžímu sdělit, že si je má v Istanbulu vyzvednout a ujistit jej, že mu tam nehrozí žádné nebezpečí. Hovor podle zdrojů listu uskutečnil na bratrův pokyn a tajná služba jej monitorovala.

Spojené státy mlčí

Saúdskoarabský ambasador na twitteru popřel, že by se zavražděným žurnalistou hovořil, nebo mu „z jakéhokoli důvodu“ navrhoval, aby jel do Turecka. „Žádám americkou vládu, aby zveřejnila informace o tomto tvrzení,“ napsal princ.

Bílý dům článek Washington Postu odmítl podle agentury Reuters komentovat s tím, že jde o záležitost tajných služeb. Komentář odmítlo i americké ministerstvo zahraničí.  

Tělo Chášukdžího se zatím nenašlo. Prohlídku konzulátu umožnily saúdské úřady tureckým vyšetřovatelům až dva týdny po zabití novináře. Rijád původně vraždu popíral, přiznal ji až více než dva týdny poté, nicméně popřel, že by s činem měl cokoli společného korunní princ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme