Dvě palestinské rakety doletěly až k Tel Avivu. Izraelci mobilizují 30 tisíc záložníků
Raketová přestřelka mezi Izraelem a Palestinci dosáhla až k Tel Avivu. Z pásma Gazy sem v podvečer doletěly dvě rakety. Jedna zasáhla pole u města Rišon Lecion ležícího jen 12 kilometrů od centra Tel Avivu, v hustě osídlené aglomeraci. Druhá dopadla do moře. Izraelci potvrdili, že nikdo nebyl zraněn, zároveň se ale chystají na možný válečný konflikt.
Sirény se ozvaly v době, kdy je ve městě nejrušněji. Do krytů utíkali i lidé, kteří se autobusy vraceli z práce domů.
Pro obyvatele Tel Avivu je to šok, tak daleko ještě nikdy raketa nedopadla. Palestinské střely zatím zasahovaly nejdále asi 40 kilometrů od Gazy.
S aktuálními zprávami se z Izraele přihlásil do Večerního Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček
Ministr vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič už zásah palestinskými raketami potvrdil a zároveň uvedl, že nikdo nebyl zraněn. Vyzval obyvatele aglomerace, že v případě dalšího poplachu mají okamžitě odejít do krytů. V oblasti se zhroutily sítě mobilních telefonů.
Podle ČTK se k odpálení rakety přihlásily Brigády mučedníka Izzuddína Kásama, jimž velel vojenský vůdce Hamásu Ahmad Dža'abarí. Toho včera Izraelci zabili.
„Izraelská ofenzíva měla dva cíle: likvidaci vojenského šéfa Hamásu a likvidaci odpalovacích ramp. A zdá se, že se to Izraelcům povedlo obojí, to druhé jen částečně. Otázka je, nakolik jsou ty rampy zničené, ale vypadá to, že většina z nich není funkční,“ tvrdí z Jeruzaléma analytička Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová. Hamás má prý rakety s dlouhým doletem od svého spojence – Íránu.
Izraelský útok na Dža'abarího vysvětluje Kalhousová jako nezbytné opatření proti neustálému ostřelování jihoizraelského území. „Je tady poměrně velká část izraelských obyvatel, kteří tráví částečně poslední dny v krytech a od izraelských představitelů se čekalo, jak na toto zareagují.“
Bezprostředně poté vypuklo nové kolo násilí mezi židovským státem a Palestinci. Od středečního večera už na Izrael dopadlo asi 250 palestinských raket a granátů. Jedna střela zabila tři izraelské civilisty ve městě Kirjat Malachi.
Palestinci mezitím hlásí 15 obětí izraelských náletů na Gazu. Většinou ozbrojenců, ale také civilistů, navzdory izraelskému varování. Celkem Izraelci vypálili na vojenské a teroristické objekty v palestinské enklávě více než 200 střel.
Z Jeruzaléma hodnotila konflikt analytička Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová
„Vypadá to, že Hamás je doma pod velkým tlakem. V Palestině existují mnohem radikálnější organizace, které ho obviňují z toho, že opustil cestu konfrontace s Izraelem. Hamás cítí, že opouští svoji pozici,“ upozorňuje Kalhousová.
Otázkou prý je, do jaké míry si ji chce posílit tím, že zaútočí na Izrael, když by ho zase zničení pásma Gazy ofenzívou Izraele poškodilo.
Že vyhrocení konfliktu zahájil Hamás, potvrzuje i redaktor Českého rozhlasu 6 a odborník na Blízký východ Jan Fingerland: „Hamás se před několika dny politicky rozhodl tu situaci eskalovat. Eskalace raketových útoků na Izrael mělo své vnitropalestinské důvody.“
Útok může zhatit egyptský premiér
Izraelský ministr obrany Ehud Barak prohlásil, že militantní Palestinci za rakety vypálené na Tel Aviv zaplatí. Armáda se připravuje na možnou válku. Stahuje jednotky na jih země a mobilizuje 30 tisíc záložníků. Podle mluvčího armády ale zatím politici o invazi nerozhodli.
Komplikací pro případné zahájení izraelského útoku je zítřejší chystaná návštěva egyptského premiéra Hišáma Kandíla přímo v pásmu Gazy. Má to být vyjádření solidarity s Palestinci, Egypt je velmi tvrdě proti izraelským útokům.
Izraelská armáda chystá pozemní útok na Gazu. Čeká na politický rozkaz
Číst článek
Současně se zřejmě situace řeší na politické úrovni. „Pravděpodobně jsou teď nažhaveny diplomatické kanály, i takové celkem tajné mezi Hamásem, Izraelci a případně dalšími prostředníky, jako jsou Egypťané,“ odhaduje Fingerland.
Do řešení konfliktu se zapojil i francouzský prezident François Hollande, který se telefonicky spojil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Izrael má právo na obranu, uznává Česko. Varuje ale před cestami do oblasti
Číst článek
České úřady doporučují turistům zvážit plánované cesty do oblastí ve vzdálenosti do 45 kilometrů od hranice s Gazou. Kvůli napjaté situaci už zrušil svou plánovanou nedělní cestu do Izraele prezident Václav Klaus.
Podle prohlášení ministerstva zahraničí Česká republika plně uznává právo Izraele na sebeobranu. Pokládá ale za důležité vyhnout se civilním obětem.
Zvětšit mapu