Dva eurokomisaři míří do Prahy, žádají vysvětlení problémů s čerpáním dotací

Neutěšený stav čerpání unijních dotací bude náplní schůzek dvou členů Evropské komise s českými politiky. Ve čtvrtek a v pátek budou o hrozbě zastavení výplat z unijních fondů jednat v Praze komisař pro reginální politiku Johannes Hahn a jeho kolega László Andor, který má na starost sociální věci. Sejít se mají s ministry pro místní rozvoj, financí a školství i s premiérem Petrem Nečasem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn

Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn | Zdroj: Reuters

Už na začátku února varoval komisař Andor ministra školství Josefa Dobeše, že situace s čerpáním peněz z Evropského sociálního fondu je velmi vážná a Česku hrozí ztráta v řádu desítek milionů eur.

Šlo o závažné nedostatky v projektech operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. Komise proto pozastavila vyplacení více než miliardy korun na tyto projekty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy s čerpáním dotací vysvětlil na Rádiu Česko bývalý vrchní ředitel ministerstva školství Jan Vitula

Brusel ale pohrozil úplným zastavením výplat dotací, pokud Česko nezlepší kontrolu a audit programů nebude více nezávislý. Čas k nápravě je do června. Jedním z kroků, které by mohly Evropskou komisi uspokojit, má být převedení auditů všech programů přijímání unijních dotací pod jeden orgán, kterým bude ministerstvo financí.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska ale komise dohled zpřísnila a Česko není v potížích zdaleka samo. „To probíhá v 17 zemích Evropské unie, v tuto chvíli je pozastaveno téměř 35 procent všech programů, například Francie má pozastaveny všechny své regionální programy,“ uvedl Kalousek.

Premiér Petr Nečas zůstává optimistou: „Máme již road map, čili konkrétní způsob, jak tento problém vyřešit, a nepochybuji, že ho zvládneme.“

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský chce eurokomisaře přesvědčovat jinými argumenty: „My jsme samozřejmě měli problém, že některé kroky ani legislativně nejdou udělat během dvou nebo tří měsíců,“ řekl Jankovský.

Chybí nezávislá kontrola

„Historicky se nastavil systém, který funguje tak, že ministerstvo financí metodicky řídí kontrolu, ale na jednotlivých operačních programech jsou kontroloři zaměstnáni pod člověkem, který operační program řídí,“ vysvětluje důvody problémů Jan Vitula, který se zabýval evropskými fondy coby vrchní ředitel ministerstva školství.

„Například na ministerstvu školství je situace taková, že ministerstvo financí metodicky řídí auditory, kteří ale sedí na ministerstvu školství a jsou tam zaměstnáni. Jejich nadřízeným je ministr školství. Ten má pod sebou zároveň i kontrolovaný operační program. Člověk, který kontroluje, je zároveň podřízen člověku, který operační program řídí,“ uvádí Vitula.

Jan Vitula | Foto: Alžběta Švarcová

Vláda chce nyní svěřit kontrolu fondů ministerstvu financí. Například senátorka Alena Dernerová navrhuje, že by bylo lépe, aby dohled spadal pod Nejvyšší kontrolní úřad nebo přímo pod premiéra.

„Je celkem jedno, jestli je to na ministerstvu nebo pod premiérem. Důležité je, aby byl oddělen auditní orgán od toho, kdo řídí ten operační program,“ míní bývalý vrchní ředitel ministerstva školství.

Problematický je i počet operačních programů, těch má nyní Česko 24. Do roku 2013 se už stávající stav nezmění, podle Vituly však lze změnit systém kontroly. „Pro budoucí plánovací období bych očekával, že rozumná vláda nastaví daleko menší počet operačních programů. Myslím, že tři čtyři je rozumný počet, který by stačil pro Českou republiku,“ tvrdí Jan Vitula.

Pavel Novák, Martina Mašková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme