Úspěch protestních hnutí v Durynsku bolí hlavně CDU. Uvnitř strany se brojí proti Krampové-Karrenbauerové

Zemské volby ve východoněmeckém Durynsku v neděli vyhrály dvě strany, které samy sebe označují za protestní. První místo obsadila Levice, jejíž předseda Bodo Ramelow doteď zemi vládne. Za ní skončila Alternativa pro Německo, vedená šéfem radikálního křídla strany. Až třetí skončili křesťanští demokraté. Uvnitř strany se už hovoří o tom, zda by případně měla příští spolkovou vládu skládat skutečně předsedkyně strany Krampová-Karrenbauerová.

Od stálého zpravodaje Erfurt (Německo) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová

Konzervativní křídlo CDU vystupuje proti své předsedkyni. | Foto: Ralph Orlowski | Zdroj: Reuters

Nejpravděpodobnější variantou složení durynské vlády je momentálně zřejmě menšinová vláda Levice, sociálních demokratů a zelených, ale jen za předpokladu, že je v zemském sněmu tiše podpoří také křesťanští demokraté (CDU).

Co je ještě normální? Po volbách v Durynsku se zdá, že už nic, píší německá média

Číst článek

Předseda místní CDU Mike Mohring dokonce naznačil, že je ochoten přistoupit i k samotnému koaličnímu vyjednávání. Tím otevřel cestu jediné myslitelné koalici, která by v parlamentu držela většinu, aniž by muselo jít o uskupení více než tří stran.

Po kritice svých vlastních spolustraníků ale Mohring vydal v pondělí prohlášení, podle kterého aktivní spolupráce s Levicí nepřipadá v úvahu.

Strana je v CDU obecně považována za nástupkyni někdejší východoněmecké komunistické SED a společná koalice je prý naprosto vyloučená. A to i přes to, že levicový premiér Bodo Ramelow platí za naprosto umírněného pragmatika, který má podstatně blíž sociálním demokratům.

Mohring tvrdí, že s Ramelowem je připraven probrat jednotlivé možnosti, jak ustavit novou zemskou vládu, ale šlo by čistě jen o tichou podporu v parlamentu. Zapojení do vlády je podle CDU naprosto vyloučené.

AfD zastavili šedesátníci

Křesťanští demokraté ve volbách skončili až za Alternativou pro Německo (AfD), která se ziskem více než 23 procent hlasů potvrdila, že je na území někdejšího východního Německa silnější než na západě.

Volby v Durynsku vyhrála Levice. Zemského předsedu Ramelowa čekají jednání o nové koalici

Číst článek

AfD nejvíce těží z podpory lidí, kteří dříve k volbám vůbec nechodili. Průzkumy pro veřejnoprávní televizi ARD ukázaly, že strana vyhrála u všech věkových skupin až na jednu jedinou – celkovému vítězství strany v Durynsku zabránili lidé starší 60 let, u kterých výrazně bodovala vládnoucí Levice.

Deník Süddeutsche Zeitung píše, že tato fakta v podstatě vyvrátila stereotyp, podle kterého se AfD opírá hlavně o podporu pamětníků dob Německé demokratické republiky.

Alternativa pro Německo je navíc v Durynsku specifická. Její místní předseda Björn Höcke měl dříve kontakty mezi neonacisty a opakovaně vzbudil pozornost svými výroky o muslimech nebo židech. Höckeho a jeho spolupracovníky dokonce sleduje kontrarozvědka, podle které se tato část Alternativy pro Německo výrazně radikalizuje.

Rozpory uvnitř CDU

Pro AfD v Durynsku celkem hlasovalo na 260 tisíc lidí, z toho 80 tisíc dříve nevolilo a k hnutí se přidalo na 40 tisíc voličů, kteří dříve podporovali CDU. Právě křesťanští demokraté se tak mohou považovat za největší poražené voleb.

‚Nejde potlačit obraz nacistických pochodů.‘ Premiér Durynska vyvolal debatu o změně německé hymny

Číst článek

Odpovídá tomu i debata uvnitř strany, kde se začíná hovořit o příštích volbách do spolkového sněmu, které mají být v roce 2021. V Německu platí pravidlo, že předseda vítězné strany automaticky začíná budovat novou vládu.

V případě Annegret Krampové-Karrenbauerové teď ale některé frakce navrhují jiný postup. Hlavně konzervativci tvrdí, že stávající předsedkyně udělala řadu přešlapů. Poukazují právě i na špatné volební výsledky.

Kandidátem na kancléře by podle nich mohl být i někdo jiný. V úvahu připadá už i několik jmen. Například předseda sesterské CSU Markus Söder nebo ministr zdravotnictví Jens Spahn, který se ostatně v poslední době snaží ze své funkce vytěžit maximum pro svou image a podle všech dosavadních průzkumů oblíbenosti si v tom vede o poznání lépe než Krampová-Karrenbauerová coby nová ministryně obrany.

Celý nápad je sice ve stadiu úvah, ale například Die Welt a další deníky varují, že rozpolcenost uvnitř CDU roste a od neděle tato diskuse výrazně zesílila. Nepomohl tomu přístup ani samotné předsedkyně. Krampová-Karrenbauerová všechny kritiky vyzvala, aby si svá prohlášení nechali pro sebe, a své spolustraníky hlavně k tomu, aby je už neventilovali na veřejnosti.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme