Trump vyvíjel tlak ohledně soupeře v prezidentských volbách, stojí ve stížnosti na telefon se Zelenským
Výbor pro kontrolu zpravodajských služeb americké Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek zveřejnil stížnost člověka z prostředí tajných služeb na červencový telefonát prezidenta Donalda Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Autor popisuje, že Trump na Zelenského vyvíjel nátlak ohledně vyšetřování syna svého pravděpodobného demokratického soupeře v prezidentských volbách Joe Bidena. Trump to označil za hon na čarodějnice.
Větší část ve čtvrtek zveřejněného dokumentu takzvaného whistleblowera přibližuje telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským.
Stěžovatel nebo stěžovatelka se domnívá, že americký prezident zneužil svou pravomoc, aby si vymohl spolupráci cizího státu v záležitosti, která se týká nadcházejících prezidentských voleb v roce 2020.
Cokoliv můžete udělat, bude skvělé, nabádal Trump Zelenského k vyšetřování Bidena a jeho syna
Číst článek
„Vícero zaměstnanců Bílého domu, kteří měli o hovoru přímé povědomí, mě informovalo, že po úvodní výměně zdvořilostí prezident využil zbytek telefonátu k tomu, aby prosazoval své osobní zájmy. Konkrétně se pokoušel na ukrajinského prezidenta vyvíjet nátlak, aby přijal opatření, která by mu pomohla při snaze o znovuzvolení v roce 2020,“ stojí v dokumentu, u kterého není jasné, zda ho psal muž, nebo žena.
Autor také tvrdí, že informace ověřené z několika nezávislých zdrojů hovoří o tom, že v telefonátu se Zelenským skutečně Trump naléhal, aby Kyjev vyšetřoval jeho politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera, který působil v ukrajinské petrochemické společnosti Burisma Holdings.
Podle autora byli úředníci obsahem hovoru „hluboce znepokojeni“ a prý začali řešit, co budou dělat dál vzhledem k „pravděpodobnosti, že byli svědky toho, jak prezident zneužil svůj úřad k osobnímu prospěchu“.
Hovor s Trumpem byl podle Zelenského ‚soukromý a důvěrný‘. Nátlak od amerického prezidenta popřel
Číst článek
Zároveň podle ně vyvíjel na ukrajinského prezidenta tlak, aby v této věci spolupracoval s Trumpovým osobním právníkem Rudym Giulianim a ministrem spravedlnosti Williamem Barrem. Giuliani se podle dokumentu několikrát sešel s poradci ukrajinského prezidenta.
„Od mnoha amerických úředníků jsem slyšel, že jsou hluboce znepokojeni tím, co vnímají jako obcházení standardního rozhodovacího procesu panem Giulianim,“ stojí ve stížnosti.
Američtí diplomaté na Ukrajině pak prý při mnoha příležitostech museli vysvětlovat ukrajinským představitelům, jak mají chápat to, že se k nim z oficiálních zdrojů a od pana Giulianiho dostávají rozporné informace.
Podle stěžovatele jednání prezidenta USA představuje „flagrantní problém“ a možné „porušení práva“.
Skrývání záznamu?
Prezidentovi spolupracovníci si prý byli okamžitě vědomi toho, že Trumpova vyjádření jsou nanejvýš problematická, a Bílý dům se proto později snažil co nejvíce ztížit přístup k plnému přepisu telefonátu.
Pokus sesadit Trumpa je v Senátu bez šance. Impeachment ale může zasadit ránu jeho kampani
Číst článek
„Od několika úředníků státního aparátu jsem se dozvěděl/a, že ve dnech následujících po telefonátu vysoce postavení zaměstnanci Bílého domu zasáhli, aby ztížili přístup k záznamům telefonátu, zejména k doslovnému přepisu hovoru, který byl jako obvykle pořízen příslušným oddělením Bílého domu,“ stojí ve stížnosti.
Přepis byl například odstraněn z elektronického systému, kde se takové dokumenty zpravidla ukládají, a místo toho se objevil v jiné databázi, která je určena pro tajné nebo citlivé informace.
Přemístění přepisu do přísněji zabezpečeného elektronického systému, který by měl sloužit výhradně pro dokumenty týkající se národní bezpečnosti, podle zdrojů stěžovatele Trumpova administrativa už jako metodu ochrany politicky citlivých záležitostí dříve použila.
Autor stížnosti rovněž zmiňuje Trumpovo červencové rozhodnutí zmrazit 400 milionů dolarů určených na pomoc Ukrajině, které podle něj padlo bez jakéhokoli vysvětlení ze strany prezidenta. Trump rovněž v květnu nařídil viceprezidentovi Mikeu Penceovi, aby zrušil plánovanou cestu na inauguraci prezidenta Zelenského.
Ačkoli pisatel netvrdí, že tyto události spolu souvisejí, naznačuje, že Trump mohl tyto kroky využít jako součást širší nátlakové taktiky vůči novému ukrajinskému vedení.
‚Udělal správnou věc‘
Devítistránkový dokument zveřejnil výbor v redigované verzi ještě předtím, než před jeho členy začal vypovídat úřadující šéf amerických zpravodajských služeb Joseph Maguire. Ten v Kongresu uvedl, že stěžovatel podle něj „udělal správnou věc“.
Komu pomůže impeachment Trumpa? ‚Demokratům se vrátí jako plivanec do tváře,‘ tvrdí komentátor
Číst článek
Kongresmanům pak řekl, že identitu stěžovatele nezná a nezná ji ani prezident, který se prý na jméno autora při schůzce nezeptal.
Maguire také připustil, že je to poprvé, co rozvědky zadržovaly stížnost whistleblowera a nepostoupily ji okamžitě Kongresu.
Autor svou stížnost datoval 12. srpnem a šéf tajných služeb musel vysvětlovat, proč trvalo tak dlouho, než do Kongresu dokument doputoval. A to navzdory tomu, že generální inspektor amerických tajných služeb Michael Atkinson, který stížnost jako první posuzoval, ji označil za „důvěryhodnou“ a „naléhavou“.
Podle Maguirea byla prodleva způsobena „bezprecedentní situací“, neboť předmětem stížnosti je prezident USA, který může uplatnit své výsadní právo neposkytovat informace Kongresu ani veřejnosti. Vedení tajných služeb proto věc dlouze konzultovalo s právníky.
Trump: Hon na čarodějnice
„Demokraté se pokoušejí zničit Republikánskou stranu a vše, zač se zasazuje. Držte při sobě, hrajte jejich hru a bojujte tvrdě, republikáni. V sázce je naše země,“ napsal ve své první reakci velkými písmeny na twitteru Trump.
Výhrady k tomuto rozhovoru později označil za hon na čarodějnice. Autor stížnosti, který pochází z prostředí tajných služeb, je podle Trumpa nedůvěryhodný a disponuje jen informacemi z druhé ruky.
„Whistleblower s informacemi z druhé ruky? To je další falešný mediální příběh. Podívejte se, co bylo řečeno ve velice příjemném, nenátlakovém telefonátu. Další hon na čarodějnice!“ napsal Trump na twitteru.
Podle deníku The New York Times pak prezident ve čtvrtek v uzavřeném kruhu poznamenal, že zdroj či zdroje stěžovatele lze považovat za špióny, kteří spáchali vlastizradu. A podle deníku Trump informaci o autorství považuje za velice důležitou.
„Víte, co jsme dělávali ve starých časech, když jsme ještě věděli jak na špióny a na vlastizradu, že? Tenkrát jsme to řešili poněkud jinak, než teď,“ poznamenal podle listu prezident.
Impeachment proti Trumpovi
Šéfka Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová, se kvůli telefonátu se Zelenským v úterý rozhodla zahájit proces přípravy ústavní žaloby, neboli impeachmentu, na prezidenta Trumpa.
Hlavním bodem má být právě údajné překročení pravomoci hlavy státu při rozhovoru s nově zvoleným prezidentem Ukrajiny. Podle demokratů totiž Trump v podstatě žádal cizí mocnost, aby zasáhla do prezidentských voleb v roce 2020, kde může být Biden jeho soupeřem.
Zveřejnění stížnosti, která je podle agentury AP působivá zejména precizním shrnutím podrobností a časového plánu, může proces impeachmentu urychlit a zvýšit tlak na prezidenta.
„Oni ty volby prohrají, vědí to, a taky proto tohle dělají,“ komentoval postup demokratů před novináři Trump.
Přečtěte si stížnost na telefonát Trumpu se Zelenským: