Do zpustošených Tater v úterý nastoupí armáda
Slovensko se stále vyrovnává s následky páteční vichřice. O pomoc požádalo Evropskou unii. Peníze na obnovu Tatranského národního parku už přislíbila Evropská komise. Do Vysokých Tater míří těžká technika, zítra má nastoupit armáda. Některé silnice jsou stále neprůjezdné, několik dnů potrvá i obnova železnice.
Několik stovek záchranářů stále odstraňuje vyvrácené stromy, aby mohlo být plně obnoveno zásobování postižených oblastí. Ministr vnitra Palko, který terén dnes mapoval, řekl, že následky všechny zaskočily, ale věří, že se Tatry z této pohromy vzpamatují.
Vichřice zcela zničila 12 tisíc hektarů lesa z celkové rozlohy asi 51 tisíc hektarů. Dalších 12 tisíc je poškozeno. Podle prvních odhadů škody dosáhnou výše několika miliard korun a obnova Tater potrvá několik desítek let.
Jak pro Radiožurnál uvedl šéf krizového štábu Milan Baran, v současnosti je nejdůležitější zajistit přístup do všech obydlených oblastí. "Pracujeme hlavně na záchranářských pracích, na vyprošťování lidí, kteří uvízli - ať už v autech nebo budovách - v některých oblastech Vysokých Tater. Musíme se proklestit do jednotlivých míst, kde je omezený počet lidí, kteří mohou pracovat."
Do odstraňování následků přírodní pohromy se zapojí i armáda. Rozhodl o tom prezident Ivan Gašparovič. "Jde skutečně o ekologickou katastrofu, která jednoznačně předurčuje armádu, aby nasadila všechny svoje síly." Jak dodal ministr obrany Juraj Liška, nasazeni mají být hlavně ženisté.
Pro Tatranský národní park, který byl nejvíc postižen, už bylo vyčleněno 10 milionů slovenských korun - k dispozici mají být už zítra. Bratislava také žádá o pomoc Evropskou unii. Podle premiéra Mikuláše Dzurindy je pomoc ze zahraničí vítaná, nyní ale vše stojí hlavně na domácích záchranářích. "Aby byly zajištěné dodávky energií, elektřiny, plynu, vody, aby znovu naběhlo plynulé a hladké zásobování našich obcí a domovů, aby se děti mohly dostat do škol."
Ministerstvo zemědělství dnes nařídilo majitelům a správcům lesů, aby co nejrychleji odstranili napadené dřeviny z komunikací, a zakázalo těžbu vysokých porostů do konce května 2005. Experti tvrdí, že náklady na odklízení polámaných stromů se z části zaplatí z jejich prodeje.
Živel ale napáchal škody i na celkovém charakteru přírody. Podle některých odborníků se v budoucnu zřejmě změní i klimatické podmínky a také fauna v tomto nejznámějším slovenském parku.