Do stávky v Británii se zapojily na dva miliony lidí
Británii ochromila čtyřiadvacetihodinová stávka zaměstnanců veřejného sektoru. Zapojily se do ní zhruba dva miliony lidí. Protest, který skončí o půlnoci, vyhlásily odbory nespokojené s vládním návrhem reformy důchodového systému. Asi nejcitelněji zasáhla stávka školy.
Stávka je ve všech zemích Spojeného království. Například v severoirském hlavním městě Belfastu dnes nejezdily autobusy, takže hodně lidí zůstalo doma. Ve skotském Glasgow nejezdilo metro, ve zdravotnictví byly odloženy tisíce rutinních operací. Velká většina státních škol byla zavřena po celé Británii.
Před stávkou byly obavy, zda se zvládne ostraha na hranicích, tedy v přístavech, na letištích, protože se vědělo, že do stávky vstoupí pracovníci pasové kontroly. Ale na hlavních letištích jako Heathrow v Londýně byl téměř normální provoz jednak proto, že do kukaní pasové kontroly zasedli manažeři a další narychlo zacvičené kancelářské síly, a také proto, že aerolinky nabízely předem přeobjednání letenek na jindy zdarma.
Spolupracovník Českého rozhlasu v Británii Milan Kocourek mluví o 24hodinové stávce ve Večerním Radiožurnálu.mp3
Stávka nejvíce zasáhla školy. Podle údajů ministerstva školství bylo nejvíc státních škol zavřeno ve Skotsku. Průměrně na celobritské úrovni zůstaly zavřené dvě třetiny škol.
Rodiče buď brali děti s sebou do práce, pokud to zaměstnavatelé dovolili, anebo zůstali s dětmi doma. V řadě míst pomohly kostely, které pro školáky otevřely zvláštní jednodenní útulky.
Odborářští předáci, počínaje generálním tajemníkem odborové ústředny Brandonem Barberem, argumentují, že není správné, když na jedné straně mají skvělé důchodové zabezpečení šéfové firem a jiní majetní lidé, včetně prominentních bankéřů a politiků, a na straně druhé se pak šetří v důchodovém zabezpečení pracujících ve veřejném sektoru, kteří budou muset pracovat do 67 let, platit si na důchod víc, přitom dostanou nižší penzi, než jakou mají nynější důchodci.
To je argument, který má podporu veřejnosti, i když je v něm trhlina v tom, že pracující v soukromém sektoru mají celkově méně výhodné důchodové zabezpečení než ti ve veřejném sektoru. Nehledě k tomu, že důchody těch ve veřejném sektoru představují značný tlak na daňový systém.