Dánská exministryně pro imigraci porušila dánské i evropské zákony. Soud ji potrestal 60 dny vězení
Bývalá dánská ministryně pro imigraci a integraci Inger Stöjbergová byla v pondělí odsouzena k 60 dnům vězení za to, že v roce 2016 nezákonně nařídila rozdělení párů žádajících o azyl, v nichž byl nejméně jeden z partnerů nezletilý. Stöjbergová své rozhodnutí zdůvodnila obavami, že se mohlo jednat o nucené sňatky. Informovala o tom agentura Reuters.
Případem se zabýval speciální soud, který přezkoumává pouze činy bývalých nebo současných členů dánské vlády.
Stöjbergová, která působila jako ministryně pro imigraci a integraci v letech 2015 až 2019, stála za zpřísněním azylových a imigračních zákonů v Dánsku. Mezi nimi byl i široce kritizovaný zákon z roku 2016 o konfiskaci majetku migrantů za účelem financování jejich pobytu.
Soud v pondělí uvedl, že Stöjbergová plošným nařízením pro páry bydlící společně v azylových centrech vědomě porušila dánské zákony a evropskou Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Podle nich totiž párům musí být poskytnuto právo na individuální zhodnocení jejich případů, uvedla agentura Reuters.
USA, Británie, Kanada a EU oznámily další sankce vůči Lukašenkově režimu. Požadují ochranu lidských práv
Číst článek
Opatření se mělo původně týkat 32 párů, kde jeden z partnerů ještě nedosáhl plnoletosti. Nakonec bylo rozděleno 23 z nich, než byla tato politika po několika měsících zastavena.
Většina žen v rozdělených párech byla ve věku mezi 15 a 17 lety, zatímco mužům bylo 15 až 32 roků. Páry pocházely především ze Sýrie a některé z nich měly děti nebo očekávaly narození potomka. Ženy, kterým bylo méně než 18 let, uvedly, že se sňatkem souhlasily.
Posledním členem dánské vlády souzeným zmíněným speciálním soudem byl v roce 1995 ministr spravedlnosti Erik Ninn-Hansen, který dostal čtyřměsíční podmíněný trest za to, že bránil udělení víz příbuzným tamilských uprchlíků ze Srí Lanky žijících v Dánsku.
Ze 26 soudců 25 uvedlo, že shledávají Stöjbergovou v případu vinnou. Pondělní rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat, uvedla agentura Reuters.