Další čistky na ruském ministerstvu obrany. Ředitel armádní výstavy měl stát okrást o miliony rublů

V Rusku pokračují čistky na ministerstvu obrany. Jejich nejnovější obětí se stal plukovník Vjačeslav Achmedov. Poslední tři roky řídil u Moskvy nový vojensko-výstavní areál Patriot. Podle vyšetřovatelů se ale dopustil podvodu. Park Patriot by přitom neměl být jen přehlídkou historie ruské armády a státu, ale i symbolem národní hrdosti a vlastností, jimiž se Rusko podle ideologie Kremlu tak odlišuje od zkaženého Západu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Park Patriot se rozkládá u Moskvy na rozloze bezmála šesti tisíc hektarů. Jsou v něm například výstavy týkající se válek

Park Patriot se rozkládá u Moskvy na rozloze bezmála šesti tisíc hektarů. Jsou v něm například výstavy týkající se válek | Zdroj: Profimedia

Vojenský park Patriot je celkem nový, Rusko ho otevřelo před čtyřmi lety. Vjačeslava Achmedova, který ho řídil skoro celou dobu, teď policie zadržela. Důvodem jsou nejspíš předražené zakázky. Stát tím podle agentury TASS přišel dohromady o víc než 40 milionů rublů - v přepočtu téměř 11 milionů korun.

23:20

Konfrontace klanů i likvidace Šojguových lidí. Na ruském ministerstvu obrany pokračují čistky

Číst článek

Spolu s Achmedovem policie zadržela ze stejných důvodů taky generálmajora Vladimira Šesterova - ten vede na ministerstvu obrany odbor inovací a rozvoje. Achmedov zůstane nejméně do konce září ve vazbě a má zablokované účty. U Šesterova se na rozhodnutí soudu čeká.

Park Patriot se rozkládá u Moskvy na rozloze bezmála šesti tisíc hektarů. Jsou v něm například výstavy týkající se válek, nejen druhé světové, ale třeba i v Sýrii a na Ukrajině. Za zhruba 1800 korun se tam dá přespat v hotelu. Taky jde navštívit takzvanou partyzánskou vesnici a zastřílet si na střelnici. Nebo navštívit zvířecí koutek s živými jeleny.

Rusko začalo stavět Park v roce 2014 pod ministrem obrany Sergejem Šojguem, stavbu řídil jeho náměstek Timur Ivanov. Prvního Kreml v květnu odvolal a druhého obvinili z braní úplatků.

V parku je i takzvaný Hlavní chrám ruských ozbrojených sil, což je velký kostel v typickém rusko-byzantském stylu. Ministerstvo obrany tvrdí, že se na něj složili vojáci, ale ti se podle zakázané televize Dožď spíš složit museli.

Ruský historik Ivan Kurilla tvrdí, že otevření chrámu v roce 2020 bylo  jasným symbolem toho, že církev přechází od volnější podpory Kremlu k plné spoluúčasti na tvorbě nové vládní ideologie. Ale při prosazování ideologie musí být ruský režim zároveň opatrný, aby nerozštěpil konzervativní vrstvy, o které se opírá. A to platí i v případě chrámu. Mozaika zobrazující Vladimira Putina se z něj musela na žádost ruské pravoslavné církve vystěhovat. 

Tomáš Havlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme