Členky Pussy Riot uznaly chybu a požádaly věřící o odpuštění, vinny se ale necítí

Trojice mladých žen, které v únoru zazpívaly v moskevské katedrále Krista Spasitele punkovou modlitbu „Bohorodičko, vyžeň Putina“, stanula před soudem. Členky uskupení Pussy Riot před soudem uznaly chybu a omluvily se věřícím, kteří vystoupení považují za útok na jejich hodnoty a víru, vinny se prý ale necítí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naděžda Tolokonnikovová a Marie Aljochinová z Pussy Riot u moskevského soudu na místě pro obžalované

Naděžda Tolokonnikovová a Marie Aljochinová z Pussy Riot u moskevského soudu na místě pro obžalované | Zdroj: Reuters

Veřejné slyšení začalo v 9.30 našeho času. Před budovou soudu stál dav novinářů, zdaleka ne všichni zájemci se ale do soudní místnosti dostali.

Zatím se čtou jen formální prohlášení a další náležitosti, dnešní den proto zřejmě žádný posun v kauze nepřinese. Obhajoba dokonce tvrdí, že samotný proces vlastně ještě ani nezačal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces se skupinou Pussy Riot sleduje moskevská zpravodajka Lenka Kabrhelová

U soudu už ale zazněla prohlášení tří obviněných dívek – Naděždy Tolokonnikovové, Marie Aljochinové a Jekatěriny Samucevičové. Všechny vinu za výtržnictví, za které jim může hrozit až sedm let vězení, odmítly. Nicméně připustily etický omyl a chybu a požádaly pravoslavné věřící o odpuštění.

Zatím není jisté, o jaký trest vlastně prokurátor žádá. Žaloba má 143 stran, takže se očekává, že její čtení potrvá celý den.

Případ ostře rozděluje ruskou společnost. Před soudem se sešly desítky odpůrců i příznivců Pussy Riot. Mnozí kritikové Kremlu mají za to, že tvrdý postup úřadů vůči dívkám, je součástí represivních opatření, jejichž cílem je potlačit rostoucí politickou aktivitu ruské společnosti.

Proces se dál bude na žádost obžaloby odehrávat s omezeným dostupem médií. Důvodem žádosti prokuratury byly údajné obavy o bezpečí svědků.

Skupina Pussy Riot neměla nikdy stálý počet členek. Souzeny jsou tři, ale v chrámu Krista Spasitele jich vystupovalo víc. Obsazení skupiny se různě střídalo.

Eskorta přiváží k soudu Marii Aljochinovou | Foto: Reuters

„Není to klasická hudební skupina, spíš je to takové hudební uskupení stejně smýšlejících mladých žen, které anonymně vystupovaly v maskách a střídaly se při různých performancích, které uspořádaly ještě před vystoupením v chrámu Krista Spasitele. Jedno z nich bylo na Rudém náměstí vedle Kremlu,“ říká moskevská zpravodajka Lenka Kabrhelová.

Zbývající dívky, které vystupovaly v chrámu Krista Spasitele se skrývají, nevystupují nijak veřejně a obávají se o to, že by mohly být také zatčeny a souzeny.

Dívky jsou ve vazbě od března. Soud v předběžném řízení před více než týdnem prodloužil vazbu dívkám až do ledna 2013.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme