Členem nového egyptského kabinetu je i představitel vojenského režimu Tantáví

Egypt už zná složení nové vlády, oznámil je designovaný premiér Hišám Kandil. Kabinet by měl ještě dnes složit přísahu do rukou prezidenta Muhammada Mursího. Potvrdil se předpoklad, že ministři budou především technokraté. Ve vládě ale zůstává i někdejší Mubárakův ministr obrany a předseda Nejvyšší vojenské rady maršál Tantáví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský předseda vlády Hišám Kandil

Egyptský předseda vlády Hišám Kandil | Zdroj: Reuters

Islamisté z většinového Muslimského bratrstva obsadili asi deset ministerských křesel. Jedno křeslo bylo nabídnuté straně an-Núr, ta ho ale odmítla. Domnívá se totiž, že jako druhá nejsilnější strana má právo na víc.

Premiér během tiskové konference prohlásil, že nové ministry nevybíral na základě politické příslušnosti nebo náboženského vyznání. Zásadní prý bylo, jestli se jedná o schopné osoby s odbornou kapacitou, které mohou pomoci Egyptu dostat se z krize.

Přehrát

00:00 / 00:00

Káhirská spolupracovnice Rádia Česko Anna Janků přiblížila novou egyptskou vládu

Ministrem obrany se opět stal vlivný maršál Hussein Tantáví, který jako šéf Nejvyšší vojenské rady prakticky řídil zemi po pádu prezidenta Husního Mubáraka.

„Říká se v zákulisí, že tam byly nějaké dohady mezi ním a prezidentem Mursím. A opravdu vojáci od tohohle postu nechtějí odstoupit. Takže Tantáví tam zůstává a nějak se o tom moc nemluví,“ potvrdila káhirská spolupracovnice Anna Janků, která teď sleduje zprávy z Egypta v Praze.

Ve vládě zůstává celkem pět ministrů z bývalé vlády. Prezident Muhammad Mursí z Muslimského bratrstva sliboval, že ve vládě budou ženy i křesťané.

„Podle jmen jsem zatím neviděla, že by tam byli křesťané. Původně byl ministrem turismu křesťan, ten tam nefiguruje. Jediná žena, která zůstává i z té minulé vlády, je ministryně sociální péče,“ dodala Anna Janků.

Premiér oznámil, že vláda bude v první řadě plnit revoluční požadavky – chléb, spravedlnost a sociální rovnoprávnost. Dále se chce soustředit na ekonomické problémy, které by měly vést i ke zlepšení vnitropolitické situace. Zdůraznil, že je potřeba také zvýšit bezpečnost.

„Musí se udělat pořádek v zemi na základě zákona. Protože v současné době se dá říct, že nikdo z Egypťanů nerespektuje žádný zákon. Dokonce to dospělo k tomu, že byly i demonstrace před prezidentským palácem, kdy příbuzní legálně odsouzených vězňů žádali prezidenta, aby jim dal všeobecnou milost,“ popsala situaci v Egyptě Anna Janků.

Helena Berková, Kristina Winklerová, Anna Janků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme