Čínské vánoční dekorace vznikají v přesčasech až 16 hodinových směn
Možná i váš vánoční stromek bude zářit elektrickými svíčkami z Číny. Třeba i na něm budou dokonce viset ozdoby, vyrobené v čínských továrnách. Takové ozdoby a také hračky, které mohou děti pod stromkem najít, ale vznikají v továrnách s nelidskými podmínkami.
Čínští dělníci pracují při dvanácti až třináctihodinových směnách únavné práce a za podprůměrný plat. Teď před svátky, kdy je výroba v největším proudu, pracují čínští dělníci i 16 hodin denně.
„Dneska pracujeme zase přes čas. Zítra se totiž zboží už musí naskládat do krabic na auto a odeslat," říká jedna z dělnic v malé továrně v jihočínském městečku Čchao-čou, známém výrobou keramiky a vánočních ozdob.
V malé továrně na výrobu keramiky a ozdob v jihočínském městečku Čchao-čou natáčel zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu v Číně Kateřina Procházková
Dnes tak opět překročí svou 12 hodinovou pracovní dobu. Za přesčas by měly být příplatky, fixní plat tady na jihu ale nepřesahuje 500 jüanů, tedy asi tisíc pět set českých korun. V zešeřelé a špinavé hale se tady dívky střídají u stolů, kde ručně barví vánoční ozdoby a keramiku.
„Tyhle se musejí opravovat. Většina našich produktů je dělaná ručně, ne strojově,“ vychvaluje keramické figurky Santa Klause manažerka podniku Cindy. Je jí něco málo přes dvacet, ale hovoří anglicky, a proto se tady stala velkou šéfovou.
To už ale na scénu přichází šéf, pan Wu, a ptá se, kdy se posílá poslední zboží.
„Posílá -li se kontejner se zbožím už zítra odpoledne, dělníci tedy budou pracovat celou noc, abychom zakázku dokončili,“ říká kategoricky asi dvacítce zaměstnanců.
Nikdo z nich neprotestuje, ani dívka, která si před chvílí stěžovala na časté předčasy. Všichni se tedy pomalu vracejí na svá místa a kolotoč práce opět začíná.
Během dvanácti hodinové práce mají zaměstnanci nárok na dvě pauzy na jídlo. Odskočit si mohou chodit dělnice jen maximálně na deset minut. Zdrží-li se, čeká je pokuta. Nelidské pracovní podmínky zná i Debby Čchan z neziskové organizace SACOM, která se snaží v Číně těmto pracovníkům pomáhat.
„Ano, mají mnohem delší pracovní dobu, než je běžné. Denně pracují minimálně 12 hodin šest dnů v týdnu. A když se dělá na nějakém urgentním projektu, pak tráví v továrně hodin mnohem víc. Klidně pracují i několik týdnů do půlnoci," vypočítává Debby, která se za zlepšení práv čínských dělníků pere už několik let.
V posledních letech má Debby ale problémy s čínskými úřady. Není se taky co divit: mizerný život levných pracovních sil většinou nikoho nezajímají. Důležité je pro lokální politiky udržet v oblasti investory, do státní kasy získávat procenta z příjmu a samozřejmě stimulovat i lokální ekonomiku. Vždyť na té přece Čína stojí!