Rodiny z obcí poničených tornádem na jihu Moravy dostaly zdarma vánoční stromky, ozdoby, cukroví a další dary. Vše zorganizovala jedna z dobrovolnic, která jezdí od června pomáhat pravidelně.
Firma Rautis , která sídlí v podkrkonošské obci Poniklá, je jediná na světě, která podobné ozdoby vyrábí.Tamní skláři používají stejné postupy, jako jejich předchůdci před více než sto lety.
Jeho nositelem je rodinná dílna Rautis v Poniklé a venkovští foukači perlí a navlékači, kteří s dílnou spolupracují a společně vytvářejí tyto osobité vánoční ozdoby.
Někteří Američané si tuto originální ozdobu věší na vánoční stromek. Tou ozdobou je takzvaný vánoční ornament Bílého domu. Letos je věnován 33. prezidentovi Harrymu Trumanovi.
Hlavní město zajišťuje osvětlení na několika místech, mezi ně patří například Mariánské náměstí, Masarykovo, Smetanovo a Dvořákovo nábřeží, Václavské náměstí a Pařížská ulice.
Krkonošská vesnice Poniklá je jediným místem na světě, kde se vyrábí skleněné foukané perličky a vánoční ozdoby z nich. Proto chce ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová zapsat výrobu na Seznam světového dědictví UNESCO.
Za vánoční ozdoby si v letošním roce připlatíme. Alespoň za ty, co jsou skleněné a ručně vyráběné. Někteří čeští výrobci totiž kvůli nárůstu minimální mzdy a rostoucí ceně materiálů zdražili.
Pokud na Vánoce máte umělý stromek, s největší pravděpodobností vznikl ve městě I Wu. To leží v Číně a někdy bývá přezdíváno jako dílna Santa Clause. Funguje tam na 600 továren, které chrlí vánoční ozdoby i umělé vánoční stromky.
Firma Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové nad Labem doplácí na obrovskou konkurenci z Asie. Situaci jí komplikuje i postupné zvyšování minimální mzdy. Letos vyrobili 30 milionů kusů ručně foukaných a malovaných vánočních ozdob, což je o téměř 20 procent méně než loni. I proto počet stálých zaměstnanců výrobního družstva klesá.
Česká obchodní inspekce zakázala prodej vánočního světelného řetězu, který může způsobit úraz elektrickým proudem. Informace v češtině o použití řetězu navíc dovolují svícení venku i uvnitř, podle původního anglického popisku se ale smí zapínat jen uvnitř. Výrobek s názvem Cluster Lights pochází z Číny.
Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem otevřelo novou expozici vánočních ozdob. Ukazuje nejen jejich vývoj od třicátých let minulého století, ale také historii výroby. Výstava bude trvat po celý rok.
Čáp, dívka na kole, andělíčci, koule, vřetena, domečky a nepřeberné množství motivů a barev. To vše a mnoho dalšího nabízí expozice vánočních ozdob v náchodské výstavní síni.
Jablonecké muzeum skla a bižuterie se pro dnešek stalo velkou tvůrčí dílnou. Účastníci, respektive spíše účastnice pravidelných bižuterních kurzů se tam učí vyrábět netradiční vánoční ozdoby.
Možná i váš vánoční stromek bude zářit elektrickými svíčkami z Číny. Třeba i na něm budou dokonce viset ozdoby, vyrobené v čínských továrnách. Takové ozdoby a také hračky, které mohou děti pod stromkem najít, ale vznikají v továrnách s nelidskými podmínkami.
Skoro třetina osvětlení vánočních stromků, které se prodávají v Evropské unii, znamená vážné nebezpečí pro jejich uživatele. Říká to zpráva Evropská komise, která podnikla kontrolu prodeje vánočních světelných řetězů a svíček.