Číňané investují miliony dolarů do uměleckých děl i archivních vín
Rubínový náhrdelník za v přepočtu 110 milionů korun nebo obraz čínského malíře v přepočtu za sto padesát milionů. I takové částky padají při aukcích v Hongkongu a pořadatelé si mnou ruce. Podle expertů se během posledního roku staly dražby v Číně populárnějšími a výnosnějšími než v New Yorku nebo Paříži.
Milionové vyvolávací ceny nebyly na podzimní dražbě aukčního domu Christie´s v Hongkongu ničím výjimečným. K nákupu tady nabízeli přední čínská i světová umělecká díla, archivní vína, luxusní šperky a hodinky nebo starožitný nábytek.
„Perlou letošní aukce bude jistě abstraktní tvorba čínsko-francouzského umělce Chu Tek-chuna. Jeho díla se dají najít i mezi exponáty v americkém galerii MOMA,“ vyzdvihl největší skvosty ředitel Christie´s pro Asii Ken Yeh.
Ředitelovo očekávání se vyplnilo, když umělcovu malbu vydražil na víkendové aukci za neskutečných 7,7 milionu amerických dolarů. Padl tím světový aukční rekord za čínské abstraktní dílo. Zájem byl v Hongkongu ale také o archivní vína.
O aukce uměleckých děl v Hongkongu se zajímala zahraniční zpravodajka Kateřina Procházková
„I přesto, že lidé v Asii stále moc o vínech neví, kupují si je. Ukazují tím, že jsou totiž šik a jdou s módou. Čína je prostě hladová po drahých, západních produktech včetně vín. Lidé v Asii mají teď také vyšší příjmy než dřív, a mohou proto utrácet,“ vysvětlil jeden z portugalských vinařů a distributorů Jakob.
Čínští boháči své úspory rádi investují do umění. A jsou to čím dál tím vyšší sumy. Podle odhadů by se například příjem z letošní aukce Christie´s mohl vyšplhat až k 280 milionům amerických dolarů, tedy zhruba šesti miliardám korun.
Vkusu čínských zákazníků, a trhu se proto přizpůsobují i nejznámější značky a firmy. Třeba právě aukční síň Christie´s pořádá pro své klienty přednášky a lekce o umění.
„Hodnota čínského a západního umění je stejná. Teď se sice bavme o tom, jak čínské moderní umělce ovlivnili tvůrci západní. Za padesát let to ale může být naopak. Čínské umění může vládnout světu,“ motivoval klienty ředitel Christie´s pro mezinárodní trh Eric Chan. Pořídit si nějaký asijský umělecký kousek za pár milionů se podle něj jistě vyplatí.