Čínský soud poslal disidenta Chuanga Čchia na 12 let do vězení. Podle rozsudku vyzradil státní tajemství

Známý čínský disident Chuang Čchi byl odsouzen ke 12 letům vězení za vyzrazení státního tajemství. Chuang, kterého čínské úřady zadržely v roce 2016, je známý mimo jiné jako zakladatel internetových stránek, jež dokumentují údajné porušování lidských práv v Číně.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský disident Chuang Čchi (foto z roku 2015)

Čínský disident Chuang Čchi (foto z roku 2015) | Zdroj: Profimedia/AFP

Chuang Čchi byl v minulosti vězněn již dvakrát. První trest si odpykal v letech 2000 až 2005. V roce 2008 byl zatčen znovu poté, co hájil práva rodičů, jejichž děti zahynuly při ničivém zemětřesení v provincii S'-čchuan.

Při otřesech půdy přišly v roce 2008 o život tisíce školáků. Kritici vlády poukazovali na špatný stav zhroucených budov, jež se řítily k zemi snáz než okolní domy, i neochotu úřadů zveřejnit informace o obětech katastrofy. Z věznice byl Chuang propuštěn v roce 2011.

,Bludný kruh strachu.‘ Svoboda tisku se ve světě zhoršila, propadla se i v Česku, varují Reportéři bez hranic

Číst článek

V pondělí čínské úřady v Chuangově rodné provincii S'-čchuan na svých internetových stránkách oznámily, že 56letý disident byl odsouzen na 12 let odnětí svobody za vyzrazení státního tajemství zahraničním subjektům. O jaké tajemství se jednalo, úřady neupřesnily. Nesdělily ani, komu měly být tajné informace předány.

Chuangova matka vyzvala úřady, aby jejího syna převezly do nemocnice kvůli onemocnění ledvin, kritickému úbytku na váze a dalším zdravotním problémům.

Chuang Čchi v roce 1998 založil centrum pro lidská práva Tchien-wang a na jeho internetových stránkách www.64tianwang.com zaznamenává příběhy lidí, kteří si stěžují na porušování svých práv ze strany čínských úřadů. Jsou mezi nimi například oběti nucených vystěhování.

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic označuje Chuanga za kybernetického disidenta a udělila mu za to svou cenu kybernetické svobody, napsala agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme