Český voják vězněný beduíny na Sinaji prý v nebezpečí není

Několik set příslušníků mezinárodních mírových sil v Egyptě je už několik dní v obklíčení ozbrojených beduínů. Na blokované základně na severu Sinajského poloostrova je také jeden český důstojník. Podle Generálního štábu Armády ČR však není v ohrožení života. Beduíni ale varovali, že své akce proti zahraničním vojákům vystupňují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beduíni ze Sinaje

Beduíni ze Sinaje | Zdroj: Reuters

„Česká armáda má na Sinaji standardně tři vojáky, v této chvíli tam jsou pouze dva. Tito dva vojáci jsou každý jinde – jeden je na základně na severu, druhý na základně na jihu. Podstatné je, že oba vojáci jsou v pořádku. Dle jejich slov je situace sice nestandardní, ale nikoli nebezpečná,“ uvedla Jana Růžičková z Generálního štábu.

Třetí Čech, který v mírových silách na Sinaji slouží, je zrovna na dovolené v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ vězněných příslušníků mezinárodních mírových sil v Egyptě sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček a podplukovník Josef Lejsek z Generálního štábu AČR

Ozbrojení egyptští beduíni obklíčili mezinárodní vojenskou základnu, kde působí mezinárodní kontingent dohlížející u hranice mezi Egyptem a Izraelem na dodržování mírové dohody mezi oběma státy. Příslušníci místních kmenů se podobnými akcemi domáhají osvobození pěti mužů, kterým Káhira připisuje účast na teroristickém útoku v Šarm aš-Šajchu.

Beduíni ale varovali, že své akce proti zahraničním vojákům vystupňují. S odvoláním na egyptské zdroje to uvedla agentura Reuters.

V tuto chvíli táboří desítky ozbrojenců po jejím obvodu a blokují přístupové cesty. Velení mírové mise Českému rozhlasu potvrdilo, že zásobování probíhá pouze pomocí vrtulníků. Oficiální místa popírají spekulace z arabského tisku, že na základně docházejí potraviny. Vedení pozorovatelských jednotek prý jedná o vyřešení krize s egyptským vojenským režimem.

Nátlak na vládu

Beduíni mají dlouhodobě pocit, že jsou na okraji zájmu centrální egyptské vlády, že tomu tak bylo v minulosti a je tomu tak i teď, kdy se k moci dostal nový vojenský režim. Z podobných důvodů nedávno zadrželi skupinu několika desítek čínských dělníků na Sinaji a v jednu chvíli obsadili také velké turistické letovisko, kde v té době však byl jen personál. Ve všech případech se domáhali požadavků nikoli vůči zadrženým, ale vůči egyptským úřadům.

„Beduíni se skrze média snaží upoutat pozornost širší veřejnosti na své problémy. Nevypadá to, že by chtěli přímo zaútočit na mezinárodní síly. Spíše je to taková demonstrativní akce. Dosud také nezazněl jediný výstřel,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Egyptě Štěpán Macháček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu v Egyptě Štěpán Macháček

Incident u vojenské základny znovu upozorňuje na teroristický útok v Šarm aš-Šajchu před šesti lety, který stále není vyšetřen. Při několika pumových výbuších tam před šesti lety zahynulo na 90 lidí, mezi nimi i jeden český turista.

Už tehdy se objevovalo podezření, že ještě za vlády prezidenta Mubaraka se egyptské vedení snaží případ rychle uzavřít, a místo aby hledalo skutečné pachatele, pozatýkalo místní beduíny, kteří revoltují vůči vládě z úplně jiných důvodů než kvůli politice.

Se změnou režimu se tyto případy postupně otevírají a vojenské vedení země přistoupilo na revizi některých z nich. Týká se to teroristických útoků v Šarm aš-Šajchu, ale i v Dahabu a Tabě na Sinaji.

Výjimečně dlouhé obklíčení

Podle podplukovníka Josefa Lejska, který v misi působí a je momentálně v Praze, není situace pro vojáky nebezpečná. S takto dlouhým obklíčením mezinárodní základny se ale prý dosud nesetkal.

„Událost v tak velké rozsahu a trvání je výjimečná. V období posledního roku, co jsem tam, docházelo k podobným akcím pouze v malém měřítku, kdy byly obklíčeny ze stejného důvodu malé základny do počtu 20 lidí a obklíčení trvalo maximálně několik hodin,“ uvádí Lejsek.

Jednotka podle něj nemá mandát vyjednávat přímo s beduíny, ale jedná s egyptskou vládou. V minulosti se prý vždy dohodli, přesné výsledky jednání ale nezná.

„Všichni příslušníci českého kontingentu pracují na velitelství organizace, jsou v přímém kontaktu s veliteli jednotky a samozřejmě i s velením české armády. Zatím opravdu není důvod, aby vojáci byli evakuováni,“ říká podplukovník.

Další postup podle něj bude záležet na dnešním jednání egyptské vlády s beduíny.

Mezinárodní mírová jednotka má celkem 1400 členů ze 12 zemí. Na Sinaji hlídá dodržování mírové smlouvy z roku 1979. Na Sinaji je i demilitarizovaná zóna, kde mohou operovat pouze tyto jednotky. Česko je nejnovějším účastníkem kontingentu, první vojáci tam přišli v listopadu 2009.


Břetislav Tureček, pir, David Šťáhlavský, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme