„Je to systém protivzdušné obrany toho nejvyššího řádu. Samozřejmě by velmi záleželo v reálu na tom, jak sofistikovaná by byla balistická raketa a kolik by jich bylo,“ popisuje systém Kofroň.
Pro Čechy je to v litevské Rukle už patnáctá rotace. Dělostřelci z Jinců tu na přelomu minulého a letošního roku vystřídali chemiky z Liberce. Přesto je současné nasazení v něčem unikátní.
Olomoucký kraj neopouští plán na výstavbu nové základny, náměstek hejtmana Dalibor Horák však připomíná, že projekt zbrzdilo nesouhlasné stanovisko Ředitelství silnic a dálnic.
Po 45 letech je nahradí moderní americké stroje. „Určitě ta nostalgie je, ale musíme si uvědomit, že musíme naše schopnosti stále doplňovat a vylepšovat,“ říká velitel základny Straka.
Ukrajina po vpádu ruských vojsk loni v únoru zasáhla několik Ruskem ovládaných plošin. Obě země pravidelně posílají na plošiny své vojáky, aby je obsadili.
Na základnu v oblasti Tillabéri na západě země, která hostí také vojáky z Mauritánie, Čadu, Mali a Burkiny Faso, podle mluvčího zaútočily stovky ozbrojenců na motorkách.
Zpravodajské služby Francie, Švýcarska, Británie a USA zpracovaly seznam 15 členů ruské vojenské rozvědky GRU, kteří cestovali Evropou. Měly k němu mít přístup i české zpravodajské služby.
Ajn al-Asad je jedna z největších základen v celém Iráku. Jak popisuje BBC, americká posádka v ní ještě v roce 2010 měla k dispozici kina, bazény i několik vnitřních autobusových linek.
Základna je na ostrově Muskö asi 40 kilometrů od Stockholmu. Ostrov je z velké části žulový a právě to je ten důvod, proč si ho armáda už v padesátých letech vybrala.
Účastníci jedné ze dvou letošních antarktických expedic Masarykovy univerzity měli za úkol především uklidit okolí stanice, kterou si univerzita nově pronajala.
Vlajky Islámského státu nevlají v Bosně, ujistil bosenský premiér Zvizdić. Popřel tvrzení některých evropských představitelů, že radikální muslimové mezi Bosňáky představují pro Evropu hrozbu.
Čína posiluje svou mocenskou pozici na Islandu. Proto zde začala stavět vědeckou základnu, kde mají společně čínští a islandští vědci zkoumat polární záři. Peking se dlouhodobě snaží mít co nejlepší vztahy s Reykjavíkem.
Spojené státy z obavy před novými útoky dočasně uzavřely své velvyslanectví v afghánském Kábulu. Oznámila to agentury AP. Rozhodnutí následovalo den po útoku na leteckou základnu Bagrám, kde sebevražedný útočník zabil čtyři americké vojáky.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov důrazně varoval Spojené státy před údajně zvažovanými nálety na letecké základny syrské armády. Tuto možnost podle něj hájí někteří tvůrci politiky ve Washingtonu. Rusko má své síly na dvou z těchto základen a je schopno je bránit, upozornil Lavrov.
Gruzie by na svém území ráda viděla základnu Spojených států nebo některé jiné země Severoatlantické aliance. Prohlásil to předseda gruzínského parlamentu David Usupašvili, šéf tamní Republikánské strany. V Tbilisi ve středu za účasti generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga zasedne Severoatlantická rada a Rada NATO-Gruzie.
Spojené státy začínají v Polsku stavět protiraketovou základnu, která bude součástí štítu chránícího evropské členy NATO před balistickými raketami. Už ve čtvrtek Američané uvedli do provozu protiraketový systém v Rumunsku. Rusko to považuje za ohrožení své bezpečnosti.
Severoatlantická aliance by měla zřídit stálé základny na polském území. Prezident Andrzej Duda potvrdil svůj požadavek na regionálním summitu NATO v Bukurešti. Do Rumunska přijeli prezidenti osmi zemí střední a východní Evropy, omluvil se jen Miloš Zeman.
Britská vláda přislíbila lukrativní zakázky pro ponorkovou základnu ve skotském Faslane. V samotném Skotsku to ale vyvolalo pobouření. Drtivá většina lidí si přeje, aby ponorková flotila vyzbrojená nukleárními střelami místo opustila.
15 lidí zatkla policie v souvislosti s dnešní blokádou námořní základny Faslane ve Skotsku. Právě tam kotví ponorky vybavené nukleárními střelami Trident. Celý britský program jaderného odstrašení potřebuje naléhavou a hlavně drahou modernizaci. A to budí vášně. Jak mezi obyčejnými lidmi, tak mezi politiky v předvolební kampani.
Na 38 procent lidí souhlasilo s průjezdem amerického konvoje přes české území. Proti pak bylo 25 procent. Vyplývá to z průzkumu, který pro Český rozhlas vypracovala společnost Median. Ten navíc ukázal, že velká část respondentů byla k průjezdu lhostejná. Nastálo by ale Češi americké vojáky ve vlasti nechtěli.
Americká internetová společnost Google podepsala smlouvu o dlouhodobém pronájmu historické letecké základny americké Národní agentury pro letectví a vesmír v Kalifornii. Hodlá tam zmodernizovat tři obrovské hangáry a využít je při projektech v oblasti robotiky a výzkumu vesmíru.
Pokud by Slováci rozhodovali o umístění základny NATO na svém území, většina by byla proti. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění. Odmítají také zřízení muničního skladu, který slovenská vláda Alianci nabídla.
Slovenský premiér Robert Fico nechce na území Slovenska základnu vojsk NATO. Přítomnost aliančních vojáků je pro něj nepřijatelná. Kvůli ukrajinské krizi ale nabízí kompromis. Muniční sklad pro potřeby aliance u Popradu. To se ale nelíbí řadě místních obyvatel, organizují proto protesty.
Severoatlantická aliance chce kvůli ukrajinské krizi posílit svou přítomnost ve východní Evropě. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen tak chce zabránit Rusku v destabilizaci dalších postsovětských zemí. O rozmístění aliančních jednotek v blízkosti ruských hranic mají členové NATO mluvit příští týden na summitu v britském Cardiffu.