Červená a bílá růže. Britský parlament uctil památku zavražděné Jo Coxové
Emotivními projevy a potleskem vestoje zavzpomínali britští zákonodárci na zavražděnou Jo Coxovou. Její prázdné místo v Dolní sněmovně ozdobily červená a bílá růže. Poslankyni zabil minulý čtvrtek v jejím volebním okrsku z neznámých příčin zřejmě psychicky narušený muž.
Premiér Cameron zavzpomínal, že se s Jo Coxovou setkal v roce 2006 v Dárfúru a mrtvou parlamentní kolegyni nazval ženou s neutuchající energií, která zachránila spousty životů lidí, s nimiž se nikdy nesetkala.
Podle předsedy Labour Party Jeremyho Corbyna věřila Jo Coxová v lepší svět a bojovala za něj každý den. Vraždu své stranické kolegyně označil Corbyn za útok na demokracii i na celou Británii.
Řada dalších řečníků neskrývala slzy dojetí, ale poslanci se vesměs snažili zavzpomínat i na veselé okamžiky ze setkání s mladou a oblíbenou kolegyní.
Jak zaznělo, byla to lidská nenávist, která Coxovou zabila. Stephen Kinnock, který s poslankyní sdílel kancelář, pak zaútočil na údajně xenofobní kampaň Strany pro nezávislost Spojeného království, na její bilboardy se syrskými uprchlíky, a prohlásil, že by tím Jo Coxová byla pobouřená a jistě by s tím chtěla něco udělat
Zákonodárci nakonec oproti původnímu návrhu seděli rozdělení podle stranického klíče. Společně se odebrali ke smuteční bohoslužbě v kostele sv. Markéty.
Kampaň před čtvrtečním referendem znovu ožila
Nese se teď ale v nepatrně méně konfrontačním duchu, než před čtvrteční tragédií, jakkoli Nigel Farage nařknul Davida Camerona a jeho tábor, že se snaží vraždu Jo Coxové využít pro setrvání země v EU. Tempo zřetelně kleslo a intenzita kampaně už není taková.
V posledních hodinách se proti brexitu vyslovily šéfové velkých automobilek působících v Británii, BMW, Toyota UK, Vauxhall nebo Jaguar Land Rover. Dopis varující před riziky odchodu z EU zaslalo svým britským zaměstnancům taky vedení Fordu.
Zastánci brexitu zdůrazňují nekontrolovatelnou migraci, opačný tábor pak akcentuje ekonomická rizika odchodu z osmadvacítky. Podle průzkumu agentury YouGov nastal zásadní posun v tom, že se daleko víc lidí bojí finančních dopadů na Británii i na vlastní kapsu.
V prvním průzkumu po vraždě Coxové vedou příznivci setrvání Británie v EU
Číst článek