Legislativní program bude založen na principech „bezpečnosti, spravedlnosti a příležitostí pro všechny“, uvedl král, a dodal, že stabilita bude „základním kamenem“ hospodářské politiky.
Už ve čtvrtek čekají Velkou Británii parlamentní volby. Někteří zklamaní voliči konzervativců se tentokrát chystají volit stranu Reform UK Nigela Farage, který kandiduje v městečku Clacton on Sea.
Labouristé vyzývají ke změně a Skotská národní strana zase po skandálu své bývalé lídryně volá po tom, aby Skotové „volili srdcem“. Konzervativci spoléhají na nízkou inflaci a zastavení růstu migrace.
Další kola volby plánují konzervativci na úterý a na středu, kdy by podle očekávání měli zbýt jen dva kandidáti. Ti se pak budou ucházet o hlasy celé Konzervativní strany, tedy asi 200 000 členů.
Konzervativní strana na britské politické scéně působí přibližně 200 let a k jejím silným stránkám patří neuvěřitelná pružnost v tom, jak se nově definovat v závislosti na historické epoše.
Boris Johnson ve středu oznámil britským poslancům, že odstoupit nehodlá. V těžkých časech, kterými si země prochází, musí pode něj vláda pokračovat. Vláda čelí vlně rezignací na vysokých pozicích.
Ukrajinský prezident se na schůzi sněmovny připojil prostřednictvím videohovoru. Když Zelenskému předal slovo šéf sněmovny Lindsay Hoyle, celé publikum začalo tleskat vestoje.
Johnson při interpelacích pochybení připustil a odstoupit by podle něj měli ministři, kteří klamali. Řekl však, že mnoho lidí se ho chce zbavit. Veřejnost také čeká na výsledky interního vyšetřování.
Předseda britské Dolní sněmovny Lindsay Hoyle požádal policii o prošetření zjištění listu The Sunday Times, podle nějž se na řadě míst v budovách parlamentu našly stopy kokainu.
Nová opatření premiér oznámil den poté, co hlavní zdravotnický poradce britské vlády Chris Whitty uvedl, že v Británii by mohlo v polovině října přibývat téměř 50 000 nakažených denně.
Boris Johnson byl vždy proti odkladu brexitu a po sobotním neúspěchu ve sněmovně prohlásil, že o odsunutí termínu vyjednávat nebude a že příští týden bude pokračovat ve snaze ratifikovat svou dohodu.
Do parlamentu se vrátili například labouristický předseda sněmovního výboru pro brexit Hilary Benn, předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová či labouristka Meg Hillierová.
Hlasování o tomto usnesení přineslo vládě premiéra Borise Johnsona už pátou porážku, když opatření podpořilo 311 zákonodárců, zatímco proti jich bylo jen 302.
Demonstranti se podle deníku The Guardian shromáždili na prostranství u budovy parlamentu ve čtvrti Westminster a následně proudili směrem k nedalekému sídlu šéfa vlády na Downing Street.
„Když jsme jedli koláč, myš mi přeběhla po noze a pak si jednoduše sedla a začala se cpát drobky. Nebyla vůbec plachá,“ řekla labouristická poslankyně Thangam Debbonaireová.
Dolní sněmovna britského parlamentu musela ve čtvrtek ukončit své zasedání, do jednacího sálu začalo zatékat dírou ve střeše. Westminsterský palác je ve špatném stavu, a nyní se proto opravuje.
Přesvědčit severoirskou Demokratickou unionistickou stranu DUP, aby podpořila vládní brexitovou dohodu, bude podle pozorovatelů klíčové, pokud by se o ní mělo skutečně potřetí hlasovat.
Poslanci Dolní sněmovny mají kolem osmé hodiny večer rozhodnout, zda Británie odejde z unie bez dohody, nebo ne. Takzvaný tvrdý brexit je s ubíhajícími dny stále pravděpodobnější.
Nařízení se týkají nejcitlivějších oblastí jako letecké a silniční spojení Velké Británie s EU, zachování práv občanů či studijní pobyty v rámci programu Erasmus+. Jde ale o jednostranná opatření.