Černá hora se rozmýšlí nad nezávislostí

V Černé Hoře mají voliči dva dny na rozmyšlenou, komu dají hlas v nejdůležitějších volbách v historii této malé republiky, která tvoří spolu se Srbskem Jugoslávskou svazovou republiku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oficiální předvolební kampaň skončila a všechny politické strany kandidující v předčasných parlamentních volbách už nemohou nijak veřejně ovlivňovat voliče. Podle posledních odhadů má největší šance na úspěch koalice demokratické strany socialistů prezidenta Mila Djukanoviče a sociálních demokratů. Vítěz voleb pravděpodobně vyhlásí přesné datum konání referenda o nezávislosti Černé hory. Tu nyní podporuje asi 60% obyvatel.

Evropská unie varuje Černou horu před jednostranným vyhlášením nezávislosti na Jugoslávii. Evropské unie se obává, aby výsledek parlamentních voleb v Černé hoře nevedl k rychlému vyhlášení nezávislosti této země. Šéf zahraniční politiky patnáctky Javier Solana řekl, že pro stabilitu Balkánu by mohlo mít odtržení od Jugoslávie špatné důsledky.

Diplomaté na západě se obávají hlavně vlivu tohoto kroku na Kosovo, protože Černá hora by se stala ministátem se 650 tisíci obyvatel. Rozbití Jugoslávie, ve které by zůstalo pouze Srbsko, by mohlo nastolit otázku dalšího dělení této země a zvýšit touhu Albánců v Kosovu po nezávislosti, jak napsal deník Le Soir. Unie proto vyzývá černohorskou vládu, aby zůstala v Jugoslávii a dohodla se s demokratickým srbským vedením na novém uspořádání země.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme