Cena za členství v EU přepočtená na cenu kávy. Češi podle serveru Politico zaplatí denně čtvrtinu šálku
Brusel podle amerického serveru Politico začal nový rok troufalým tvrzením: členství v Evropské unii má velký význam, protože občany stojí méně než šálek kávy denně. Redaktoři serveru se proto rozhodli toto tvrzení otestovat a spočítat, jak to s příspěvky v hodnotě menší než jedna káva, opravdu je. Kolik pomyslných hrnků platí Češi?
Politico upozorňuje na velké rozdíly v tom, kolik jednotlivé země do rozpočtu Evropské unie přispívají, zároveň ale dodává, že naprostou většinu obyvatel EU „stojí“ členství denně méně, než by (v lokálních cenách) zaplatili za půlku jednoho šálku.
EU Cappuccino Index
V takzvaném EU Cappuccino Indexu server hodnotí díky statistikám unie každou členskou zemi podle toho, kolik její obyvatelé přispívají do unijního rozpočtu (bez ohledu na to, kolik peněz každá země obdrží zpět třeba ve formě regionálního financování) a kolik kávy s mlékem to 'stojí'.
Česko se v žebříčku umístilo na 19. místě, o místo nad ním je Estonsko a pod ním zase Řecko. Češi podle prvního grafu, který Politico opírá o data Eurobarometru, přispívají do EU denně 0,45 eura, což je asi 11,5 koruny.
To podle druhého grafu (EU Cappuccino Index, který sestavili redaktoři serveru - pozn. redakce) odpovídá zhruba jedné čtvrtině šálku kávy s mlékem, přesněji 27 procentům jednoho hrnku.
„Pokud si myslíte, že Německo platí účty EU, jste na omylu. Evropská unie je stojí 0,84 eura na den na hlavu, to je sotva polovina toho, co platí Lucemburčané: 1,57 eura denně,“ píše se v článku.
Graf znázorňuje, kolik občané členských zemí denně do rozpočtu EU přispějí:
Nízká cena kávy i příspěvky
Cappuccino nebo káva s mlékem?
Server Politico v článku popisuje, že přepočítává příspěvky obyvatel do rozpočtu EU na šálky kávy s mlékem, index zobrazený níže ale nazývá cappuccinovým indexem. Zda jde v každém případě o cenu za cappuccino není zřejmé. Čtvrtina hrnku kávy v Česku podle redaktorů stojí 11,5 koruny, celý šálek by tedy vyšel zhruba na 43 korun.
Nejméně přívětivé srovnání pak podle autorů zřejmě vzniklo pro Italy, kteří díky levné kávě přispívají EU denně tolik, co by zaplatili za půl hrnku kávy, což je zhruba 0,56 eura denně.
Vedle Lucemburska je to pak Belgie, kde občané přispívají víc, než by zaplatili za půl hrnku kávy. Nejlepší pozici má pak podle Politico Bulharsko, u kterého je denní částka na člověka jen 0,18 eura, tedy ekvivalent méně než jedné šestiny hrnku.
Nejvíc peněz do rozpočtu EU přichází z Lucemburska, Belgie, Irska, Dánska a Finska. První dvě zmiňované země pak podle serveru platí zhruba sedmkrát více než Bulharsko nebo Rumunsko.
EU Cappuccino Index. Jaký je denní příspěvek obyvatel členských zemí vyjádřený v porovnání s náklady na koupi jednoho šálku kávy s mlékem:
„Klíčovým kritikům EU, jako je Maďarsko nebo Polsko, se také daří na indexu dobře: pouze Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko platí méně,“ pokračuje článek. Server také upozorňuje, že všech 13 zemí, které platí nejvíce, se přidalo do unie před nebo v roce 1995.