Čečensko mění rétoriku, teror proti gayům ale pokračuje
Na začátku dubna zveřejnily ruské opoziční noviny Novaja gazeta zprávu o vlně teroru proti gayům, která už několik týdnů probíhá v Čečensku. Federální vláda nařídila předběžné vyšetřování, čečenská policie a administrativa se ho ale údajně pokouší ovlivnit. Teror podle novin navíc neskončil a přibyly další oběti.
Novaja gazeta
Zprávu o vlně teroru proti gayům zveřejnily ruské liberální a opoziční noviny Novaja gazeta. Od založení novin v roce 1996 bylo zavražděno šest jejich novinářů, nejznámější z nich byla Anna Politkovská. K pomstě na novinářích vyzval poradce čečenského prezidenta Kadyrova během shromáždění tisíců duchovních.
Úřady v Severokavkazském federálním okruhu, kam spadá i Čečensko, podle novin Novaja gazeta nejprve rozhodly o tom, že se vlna perzekucí proti gayům (nebo mužům podezřelým z homosexuality) vyšetřovat nebude. Rozhodnutí bylo ale zrušeno federálními orgány a vyšetřování pokračuje.
Vyšetřují se dvě roviny: první je podezření z vražd na základě sexuální orientace, druhou je vyhrožování novinám Novaja gazeta kvůli odhalení systému teroru v Čečensku.
Panika a sabotáž
Čečenští policisté se na vyšetřování údajně odmítli podílet a podle ruských novinářů navíc začaly čečenské bezpečnostní složky vyvíjet tlak na příbuzné obětí teroru. Policie po domácnostech chce, aby rodiče podepsali předtištěné prohlášení, že jejich synové odjeli na konci února pracovat do Moskvy.
Svědectví z Čečenska
Číst článek
Policisté přestali vyšetřování ignorovat teprve pod hrozbou sankcí a všichni zveřejněné události popřeli. Šéf policie v čečenském hlavním městě Grozném dokonce o gayích prohlásil, že se „žádného z nich nedotkneme ani prstem, i kdyby měli v centru města průvod."
Čečensko
Čečensko je autonomní republika Ruské federace. V čele severokavkazského státu stojí prezident Ramzan Kadyrov. V roce 2013 byl v Rusku vydán zákon o zákazu „propagace netradičních sexuálních vztahů“. Nyní je možné sankcionovat jakýkoliv projev náklonnosti mezi osobami stejného pohlaví či jakoukoliv akci vztahující se k LGBT problematice.
V rámci vyšetřování bylo prověřeno vězení ve městě Argun, kde k mučení a vraždám gayů mělo docházet. Podmínky ve vězení popsali oběti teroru například Rádiu Svobodná Evropa. Novaja gazeta uvádí, že z Argunu byli vězni převezeni do jiného zařízení.
Lidé dál mizí
Změna rétoriky čečenských představitelů následuje po reakci Moskvy a zahájení vyšetřování i celosvětové mediální pozornosti. Podle novin Novaja gazeta se ale kromě rétoriky příliš nezměnilo. Noviny s odkazem na anonymní zdroj uvádí, že kvůli podezření z homosexuality byl od zveřejnění článku o perzekuci gayů bez soudu zabit voják Národní gardy a dva Čečenci.
Voják byl původem Rus z Iževska v Udmurtské republice. V Čečensku měl být zatčen začátkem letošního března a umístěn do jednoho z tajných vězení. Brzy byl ale propuštěn. Zabit byl až mimo území Čečenska.
Vyhlásili nám džihád, je to jako v Charlie Hebdo, říká novinářka
Číst článek
K vyšetřování vlny teroru v polovině dubna vyzvala vysoká představitelka EU pro zahraničí Federica Mogheriniová. Britští europoslanci zase vyzvali premiérku Theresu Mayovou, aby se situací zabývala. Po internetu se šířily i petice - například Transparency International vyzývá ke konání americkou vládu.
„Jsou to zločiny proti lidskosti, měly by být vyšetřovány Mezinárodním trestním tribunálem. Jestli ruská vláda nepřestane předstírat, že se nic neděje a nezahájí vyšetřování, musí to vyšetřit Haag," pojmenoval v dubnu situaci ruský aktivista Igor Košetkov na portálu Hromadske.