Verdikt, že se s dívkou jednalo nezákonně, padl už koncem září, se zveřejněním se však čekalo na rozeslání procesním stranám. Podnět k vyslovení rehabilitace podal písničkář Jaroslav Hutka.
Tochtiho exemplární potrestání bylo předzvěstí nové fáze národnostní politiky, která má zničující dopad na základy existence Ujgurů a dalších národností žijících nejen v Ujgurské autonomní oblasti.
Na svého otce si devětasedmdesátiletý Ondřej Křižan-Hasilík téměř nepamatuje. Valašskomeziříčský podnikatel Jan Křižan byl totiž už před únorem 1948 perzekvován nastupujícím komunistickým režimem.
„Bohu jsem nevyčítala, proč právě já. Spíš jsem se divila, že jsem se tam octla právě já, která jsem těm věcem vůbec nerozuměla,“ vzpomínala sestra Bohdanka.
„Gayové šli z nacistických koncentráků rovnou do poválečných věznic,“ vysvětluje rakouský režisér Sebastian Meise, autor oceňovaného filmu Velká svoboda.
49:36
Praha||Adam Drda, Vít Lucuk|Historie|Příběhy 20. století
Neoprávněné uvěznění Josefa Römera patří k nejotřesnějším příkladům politické perzekuce v Československu v dobách normalizace. Muž strávil ve vězení téměř 13 let, přestože se ničím neprovinil.
Balabán patřil od 50. let ke sdružení Nová orientace. To se snažilo o reformování poměrů nejen v církvi, ale i ve společnosti. V roce 1975 mu režim zakázal sloužit mše, později podepsal Chartu 77.
Praha||Ivana Chmel Denčevová |Kultura|Jak to bylo doopravdy
Jan Werich a Jiří Voskovec jsou dodnes mimořádně proslulou autorskou uměleckou dvojicí. Kdo by neznal Osvobozené divadlo a jejich další společnou tvorbu?
Jsou to už dva roky, co Česko požádali o azyl první z čínských křesťanů. Usilují u nás o mezinárodní ochranu, a to z důvodu pronásledování v zemi původu. Ministerstvo vnitra s rozhodnutími otálí.
Jihoafrické Centrum holokaustu a genocidy odhaluje nacistickou perzekuci homosexuálů, kteří kvůli své sexuální orientaci končili i v koncentračních táborech. Právě v Africe je navíc pronásledování gayů a leseb velmi aktuální téma.
Soud v Súdánu odložil trest smrti Meriam Ibrahim Ishagové za údajnou konverzi ke křesťanství. Mladá žena má podle islámského práva nárok, aby mohla dva roky pečovat o své nově narozené dítě. Súdán však popřel dřívější informace, že by žena měla být propuštěna z vězení.
Pětatřicet příslušníků Sboru národní bezpečnosti skončilo v padesátých letech na popravišti. Stovky dalších musely na dlouhá léta do vězení. Dosud neznámá fakta přibližuje monografie historiků z Vojenského historického ústavu Iva Pejčocha a Prokopa Tomka nazvaná Policisté na popravišti.
Postavil Číně olympijský stadion Ptačí hnízdo, teď je ale v kleci sám. Řeč je o slavném disidentovi a umělci Aj Wej Wejovi, který musí do příštího čtvrtku splatit čínským úřadům několika milionovou pokutu. Jinak mu hrozí opět vězení. Tisíce lidí se už rozhodly přispět na umělcovo penále, aby za mříže nemusel.