Čas na evakuaci se krátí. Británie požádá USA, aby nechaly vojáky na letišti v Kábulu pár dnů navíc
Na dokončení evakuací z Afghánistánu zbývají podle britského ministra obrany Bena Wallace jenom hodiny. Londýn proto chce požádat Washington, aby američtí vojáci střežili kábulské letiště alespoň o několik dní déle. Ti se v současnosti chystají odejít ke konci srpna.
Podle náměstka britského ministra obrany Jamese Heappeye o tom bude jednat premiér Boris Johnson s americkým prezidentem Joem Bidenem na úterním mimořádném zasedání vůdců států skupiny G7.
U kábulského letiště zemřel afghánský strážce. Do přestřelky se zapojili i němečtí a američtí vojáci
Číst článek
„Spojené státy mají na kábulském letišti přes 6000 lidí. A když je stáhnou, přijdeme i my o možnosti jak evakuovat a budeme se muset stáhnout taky. Nemyslím si, že je pravděpodobné, abychom tam zůstávali po Spojených státech,“ nechal se slyšet Wallace.
Termín ukončení evakuací znepokojuje i francouzského ministra obrany Jean-Yvese Le Driana. Obává se, že času na evakuaci bude třeba více. Francie z Kábulu zatím evakuovala na tisíc Afghánců přes svou vojenskou základnu v Abú Dhabí.
Německo už hledá způsoby jak v evakuacích pokračovat v situaci, kdy nebude možné kábulské letiště použít. Jednalo proto i se zástupci Tálibánu. Ti odklad stažení zahraničních vojsk odmítají.
Mluvčí Tálibánu Suhail Shaheen řekl, že pokud vojaci USA zůstanou v Afghánistánu i po 31. srpnu, budou to považovat za „prodloužení okupace“, což „vyvolá reakci“ informoval The Guardian.
Severoatlantická aliance (NATO) nechce kvůli nejasné situaci v metropoli uvádět termín, do kterého ukončí evakuační lety. Podle agentury DPA to bude jedním z témat úterního mimořádného summitu skupiny G7, kterého se účastní i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Nestabilní situace na kábulském letišti komplikuje taky dodávky humanitární pomoci, kterou v Afghánistánu potřebuje víc než 18 milionů lidí. Světová zdravotnická organizace nemůže do země dovézt přes 500 tun zdravotnických pomůcek a balíčků pro těžce podvyživené.
‚Bojovníci je vyčistili.‘ Tálibán oznámil, že znovu ovládl tři okresy na severu Afghánistánu
Číst článek
„Svět nyní upírá zrak na evakuace a odlétající letadla, my ale potřebujeme dostat zásoby k lidem, kteří v Afghánistánu zůstávají,“ řekl agentuře Reuters regionální šéf WHO Richard Brennan. Vyzval také, aby se prázdná evakuační letadla mířící do Afghánistánu zastavila ve skladech WHO v Dubaji a humanitární pomoc tam vyzvedla.
Radikální hnutí Tálibán ovládlo Kábul 15. srpna a kontroluje většinu Afghánistánu. Ze země se snaží dostat cizinci a Afghánci, kteří spolupracovali se zahraničními misemi.
U letiště panuje zmatek, který Tálibán připsal Američanům. V pondělí tam při přestřelce u severní brány zemřel afghánský strážce a další tři byli zraněni.
Podle zprávy německé armády napadli neznámí útočníci Afghánce, kteří společně s americkými a německými jednotkami střeží letiště. Za poslední týden u letiště přišly o život dvě desítky lidí. Washington má obavy, že na letiště zaútočí teroristé z takzvaného Islámského státu, který v Afghánistánu působí.