Bývalý ředitel zbrojovky, která vyráběla kalašnikovy, je podezřelý z defraudace miliard
Ruští policisté ve spolupráci s agenty kontrarozvědky zadrželi bývalého ředitele jedné z největších ruských zbrojovek Ižmaš, která vyráběla i legendární kalašnikovy. Je podezřelý z defraudace až pěti miliard rublů.
Policie zatím obvinila Vladimira Groděckého z defraudace „pouhých“ 35 milionů rublů ze Sarapulských Radiozávodů. Tato společnost dodává vojenské vysílačky a další spojařskou techniku.
Podle policie Groděckij pomocí malých firem zasílal do Radiozávodů, kde byl členem představenstva, fiktivní faktury na techniku, kterou nikdy neodebral.
Případ rozsáhlé defraudace v ruských zbrojovkách přiblížil redaktor Ondřej Bouda
Při jeho zatčení vyšetřovatelé zadrželi další dokumenty, v nichž budou pátrat po dalších pěti miliardách rublů, což je v přepočtu více než tři miliardy korun, které mohly pocházet z Ižmaše.
Ruská média píší o tom, že Groděckij měl například kupovat zbraně hluboko pod cenou a prodávat je s několikanásobným ziskem. Zbrojovka tak mohla přijít až o 200 milionů rublů ročně.
Kalašnikovův automat vzor 1947, známý pod zkratkou AK-47, je nejrozšířenější zbraní světa. Útočná puška se používala se všech moderních válečných konfliktech a díky své konstrukci získala pověst spolehlivého a levného smrtícího nástroje. V současnosti ji v Ruské armádě a policii částečně nahradila nástupkyně AK-74.
Dále se spekuluje o prodeji různých nemovitostí a podílů v dalších společnostech mezi roky 2005 a 2011, které nakonec skončily v rukou Groděckého rodiny a dalších společníků.
Podezřelých aktivit si všiml státní podnik Rostěchnadzor. Ten na podzim 2011 podal trestní oznámení na neznámého pachatele.
Když se ukázalo, že nitky vedou k řediteli zbrojovky Ižmaš, okamžitě přišel o funkci. To bylo loni v dubnu.
Další rok trvalo, než vyšetřovatelé získali dost důkazů na obvinění Vladimira Groděckého. Vyšetřování je ale stále teprve na začátku, protože se podařilo objasnit jen zlomek z údajné trestné činnosti.