Bulharsku a Rumunsku hrozí další povodňová vlna na Dunaji
Části Bulharska hrozí další povodňová vlna. Ochranné hráze kolem Dunaje ve městě Lom přestávají odolávat náporu vodních mas. Na některých místech voda prosakuje. Dvě tisícovky lidí ze strachu před velkou vodou opustily město Vidin. Dunaj vyhání obyvatele z domů také v Srbsku a Rumunsku.
S pomocí armády lidé podél břehů bulharského úseku Dunaje zpevňují hráze, které povolují kvůli vydatným srážkám zejména na východě.
Ve všech městech dosáhla hladina Dunaje úroveň stoleté vody a stále se pohybuje nad kritickými hodnotami. Například u Vidinu na západě Bulharska je obvyklá hladina osm metrů. Ochranné hráze podle expertů odolají stavu do zhruba 10,33 metru.
Hladina Dunaje v Lomu stoupla v noci o další dva centimetry. Už před několika dny přitom voda zaplavila 23 domů, tři veřejné objekty, městský park i části říčního přístavu. Dnes se dostala také na místní nádraží. Místní úřady varovaly, že znečistila sedm z celkových osmi zdrojů, z nichž město čerpalo pitnou vodu.
Své domovy už muselo v Rumunsku, Bulharsku a Srbsku opustit téměř 8000 lidí. V Rumunsku, které bylo postiženo nejhůře a kde bylo dosud evakuováno 5850 lidí, se připravuje evakuace dalších stovek lidí. Voda vylitá z břehů Dunaje už v těchto třech zemích zaplavila více než 300.000 hektarů půdy.
Rumunské úřady chtějí v Dunajské deltě odstřelit významnou hráz, aby před velkou vodou uchránily nízko položené rybářské vesnice a zemědělskou půdu. Hráz byla původně určena k zadržování vody v ekologicky citlivé deltě. Po jejím protržení by podle očekávání činitelů župy Tulcea měla voda odtéct přímo do moře.
Před velkou vodou utíkají také Maďaři. Na jihovýchodě země se protrhla hráz na řece Körös. Obyvatele třech vesnic v místě, kde se Körös vlévá do Tisy, úřady vystěhují do nedalekých obcí, které jsou na podobnou situaci připraveny už několik dní. Dohromady se evakuace týká 4500 lidí.
Hrozí zaplavení celé oblasti. Armádní vrtulníky shazují na kritické místo pytle naplnění pískem. Na místo úřady povolaly 600 vojáků s těžkou technikou. Premiér Ferenc Gyurcsány po poledni přerušil okružní cestu v rámci předvolební kampaně a osobně přiletěl na místo.
Tisa nadále hrozí také v Srbsku, kde jsou pod vodou desetitisíce hektarů půdy. V severovýchodních oblastech Vojvodiny hustě prší a odborníci se obávají, že beztak promočené hráze už další nápor nevydrží. Na celém úseku Tisy ve Vojvodině bylo na hrázích umístěno už více než 200.000 pytlů s pískem.