Britská vláda povolí umělé oplodnění s použitím DNA od tří biologických rodičů

Británie se nejspíš stane první zemí na světě, která povolí umělé oplodnění s užitím genetického materiálu tří osob. Britská vláda se rozhodla podpořit kontroverzní metodu s použitím DNA tří lidí, která má zabránit přenosu závažných genetických poruch z matky na dítě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oplodnění lidského vajíčka

Oplodnění lidského vajíčka | Foto: Free Digital Photos

Vláda Davida Camerona chce umožnit lékařům, aby mohli předcházet přenosu dědičných chorob na dítě, jako je svalová dystrofie nebo onemocnění srdce či jater.

Takzvané mitochondriální poruchy postihují jedno z 6500 dětí. Na revoluční terapii, která spočívá ve výměně malé části genetického materiálu matky za materiál zdravého dárce, pracují vědci z univerzity v Newcastlu.

Tamní odborníci zdokonalili umělé oplodnění ve zkumavce a dokážou spojit jaderný genom pochází od jedné matky a cytoplasma vajíčka od matky druhé. Genetický materiál rodičů se přenese do dárcovského vajíčka, ze kterého se předtím odstraní jeho jádro.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové metodě oplodnění hovořil genetik Václav Pačes z Akademie Věd ČR

„Snažíme se dosáhnout toho, abychom zabránili přenosu nemocí způsobených vadnými mitochondriemi z jedné generace na druhou,“ vysvětluje vedoucí Centra mitochondriálního výzkumu univerzity v Newcastlu profesor Doug Turnbull.

Je to neetické, volají odpůrci

Odpůrci tvrdí, že tato metoda je krajně neetická. Podle Helen Wattové z Křesťanského centra bioetiky v Oxfordu je to „úmyslné vytvoření embrya coby zdroje náhradních dílů.“ Wattová v rozhovoru pro deník Guardian doporučila párům, které se bojí přenosu mitochondriálních chorob na dítě, adopci.

Dokonce i část vědecké obce se k této metodě staví rezervovaně. Někteří vědci upozorňují na výsledky dosavadních testů, které ukázaly, že u zvířat jesice bezpečná, ale u lidí riziko stále přetrvává.

Oddělení lékařské genetiky v Thomayerově nemocnici | Foto: Filip Jandourek

Šéfka britské zdravotní správy, profesorka Sally Daviesová, to ale považuje za průlomovou proceduru, která dá naději mnoha rodinám. Nedávný průzkum navíc ukázal, že novou metodu by podpořila i většina britské společnosti.

„Chci mít další dítě, ale nemůžu jen tak jít a otěhotnět. Když budeme schopní zabránit přenosu nemocí a zabráníme všemu tomu utrpení, tak jako matka, která chce mít zdravé dítě, bych to podstoupila,“ uvedla mladá Britka, jejíž matka zemřela ve věku 52 let na dědičnou chorobu.

„Je to krok, který jistě je na velmi živou debatu. Ale rozhodně to není to, o čem se často mluví, že se budou pěstovat noví Hitlerové a podobně,“ shrnuje trochu s humorem genetik Václav Pačes z Akademie věd ČR.

Konkrétní návrh na uzákonění nové metody má být hotový už letos na podzim a poslanci by pak o nové možnosti umělého oplodnění měli rozhodovat v příštím roce. Pokud jí dají zelenou, požádat systém britské bezplatné zdravotní péče (NHS) o povolení této procedury by mohli první lékaři už před koncem roku 2014.

Jiří Hošek, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme